
19 травня біля стін Миколаївської ОДА представники Нацкорпусу у Миколаєві разом з містянами зібралися на протестну акцію присвяченій екологічним проблемам області.
До представників НК приєдналися жителі мікрорайонів Намив та Ліски, яких хвилює проблема заводу “Екотранс“, так і представники селища Галицинівка, яких хвилює проблема Миколаївського глиноземного заводу. Як зауважив керівник Миколаївського осередку Національного Корпусу Микита Плєханов, вирішили зосередити увагу на трьох важливих та тривалих проблемах.
– Ми вирішили зробити велику об’єднавчу акцію по проблемам, які ми вважаємо зараз пріоритетними в Миколаєві та в Миколаївській області. Це господарська діяльність заводу “Екотранс“, Миколаївського глиноземного заводу і затоплення території парку Бузького Гарду,- прокоментував Плєханов.
Миколаївський глиноземний завод забруднює червоним шламом навколишнє середовище і навіть не намагається розв’язувати питання з утилізацією відходів. Згідно з результатами експертизи Київського науково-дослідного інституту було виявлено ряд небезпечних речовин у відходах червоного шламу – миш’як, кадмій, ртуть, свинець тощо. Експертиза також встановила, що за своїми небезпечним властивостями відходи червоного шламу можуть чинити негативний вплив на навколишнє природне середовище, а також життя і здоров’я людини шляхом прояви отруйних та токсичних властивостей.
Місцеві жителі не виступають проти роботи підприємства, але хочуть, щоб змінилися технології й підприємство не шкодило ні людям, ні природі.
Хімік Олександр Васюта приніс з собою зразки червоного шламу (складна хімічна суміш з несприятливим складом, яка залишається після господарської діяльності заводу) і розповів, що проблема полягає в тому, що немає нормативів по лужності ґрунту. За його словами проблема з’явилася після накопичення шламу.
– Якщо взяти статистику захворюваності довколишніх сіл, то там поширені онкологічні захворювання, органів дихання і т.д. Та й Миколаїв страждає від цього заводу також, – додав Олександр Васюта.
Також обговорили роботу олійноекстракційного заводу «Екотранс». Протягом тривалого часу він створює дискомфорт і стрімко погіршує умови проживання мешканцям мікрорайонів Намив і Ліски. Викиди заводу забруднюють повітря, ґрунт, які зафіксовані актами перевірок.
Окремо обговорили й проблему із затопленням території парку Бузький Гард. Так, державна компанія «Енергоатом», в яку входять Южно-Українська АЕС і Ташлицька ГАЕС, в ході модернізації планує підняти рівень Південного Бугу до позначки приблизно 20 метрів. Через це під воду може піти унікальна історична локація часів козацтва – острів «Гардовий», який є частиною національного парку «Бузький Гард». Територія є пам’ятником культури національного значення і частиною регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя». Проти цього категорично виступають вчені, історики, екологи та ботаніки, ветерани АТО, національно-патріотична громада і місцеві жителі.
Через деякий час до присутніх вийшов глава Миколаївської ОДА Віталій Кім зі своїм першим заступником Георгієм Решетиловим. Він зазначив, що керівництво області активно опрацьовує шляхи розв’язання сформованих проблем і має намір досягти компромісного рішення.
– Щодо питання затоплення “Бузького Гарду” обласна влада тримає це питання на контролі. У них позиція наступна – не допускати затоплення унікального місця. Тепер відносно “Екотрансу”. Підприємство повинно до 1 червня припинити діяльність і закритися на модернізацію, яка завершиться восени. Подальша його доля буде залежати від оцінки впливу на навколишнє середовище – документ, який має отримати підприємство перед початком запланованої господарської діяльності, – підкреслив Віталій Кім.
В ході заходу було озвучено резолюція, яку підтримали громадські організації та небайдужі миколаївці. Її передали голові Миколаївської ОДА, який запевнив у своєму неупередженому ставленні до екологічних проблем Миколаївській області. Національний Корпус і надалі пильнуватиме за тим, які будуть зрушення в озвучених питаннях. Думка громади та життя містян повинні бути пріоритетними для влади, а бізнес відкритим та відповідальним.