Належна реакція британського уряду та загалом світової спільноти на трагічний інцидент з отруєнням представниками російських спецслужб на території Великобританії двох її громадян повинна стати прикладом для всього світу, і для України також. Насамперед, щодо спонукання провідних членів міжнародної спільноти до посилення запроваджених проти Росії економічних санкцій.
Як варіант реалізації відповідних намірів вважаються оцінки та прогнози провідної приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor щодо дієвості запроваджених міністерством фінансів США санкцій проти низки російських можновладців у рамках “Кремлівської доповіді” (30 січня 2018 року). З урахуванням відповідних оцінок, а також менталітету російської олігархії можна прогнозувати, що найбільш ефективним засобом впливу на російських можновладців стане обмеження чи повна заборона на навчання їхніх дітей у Великобританії, США та країнах Європейського Союзу. Як відомо, для російського олігарха головним його досягненням, окрім грошей, вважається його чадо, якого необхідно вивести у світ, давши йому належну освіту. І для цього вони готові потратити колосальні зусилля та кошти, оскільки це, в першу чергу, їх власний “імідж”. Саме тому американські експерти і вказали на важливість запровадження санкцій проти всіх членів сімей найбільш впливових російських високопосадовців.
Загалом для більшої ефективності впливу на російське суспільство, можна було запровадити заборону на отримання освіти за кордоном для всіх росіян. Для переконання Заходу в необхідності прийняття відповідного рішення, акцентувати увагу на тому, що в такій тоталітарній країні як Росія, спадкоємиці колишнього СРСР, кожен громадянин РФ, який виїжджає за кордон, є потенційним джерелом інформації для російських спецслужб. Беручи до уваги той факт, що досі більшість росіян вважають західне суспільство ворогом Росії, не менш, ніж половина з тих, хто навчається, погодиться працювати в інтересах спецслужб РФ.
За даними інституту статистики UNESCO на сьогодні за кордоном здобуває освіту близько 50 тис. росіян, що складає 1,5% від загальносвітової кількості іноземців, які навчаються. Найбільшу перевагу росіяни віддають США та Великобританії, а також ФРН, Франції, Чехії, Фінляндії, Італії та Швеції. Таким чином, на сьогодні на території цих країн може діяти близько 25 тис. російських агентів.
Разом з тим, в Росії може з’явитися понад 100 тис. опонентів
(з урахуванням членів сімей) путінському режиму.
Крім того, українське МЗС повинно мобілізувати Захід на проведення інформаційної кампанії, спрямованої на переконання світової спільноти у недоцільності отримання освіти в РФ, оскільки в цій країні життя іноземних громадян, як і власних, нічого не варте. У разі успіху кампанії, російський бюджет недоотримує додаткових фінансових надходжень, а РФ нових прихильників “русского мира”.
Зазначене також актуальне і для українських можновладців, і може слугувати для них певним стимулом стримування від протиправних дій.