
Як ви знаєте, радник Байдена Ніколас Бернс пропонує призупинити дію санкцій США проти «Північного потоку-2» в обмін на припинення реалізації проекту.
Що ми про це знаємо?
1. Знаємо, що переговори ведуть не націонал-егоїст та ізоляціоніст Трамп, а представник транснаціональних еліт і «старий пес» колективного заходу Джо Байден. Здавалося б, амбітний запал німців повинен був зменшитися. Ан-ні. Незважаючи на ідеологічну близькість в рамках умовного ліберального клубу, ми бачимо лише гальмування проекту, але ніяк не зупинку.
Це говорить нам про те, що давня геополітична архітектура, яку десятками років вибудовувала ліберальна імперія, руйнується на очах. Європа в особі Німеччини рухається наперекір колишньому світопорядку в бік посилення власної суб’єктності.
2. Армін Лашер обраний новим лідером ХДС і поведе партію на парламентські вибори замість Меркель і (судячи з усього) замінить пані Меркель на посаді канцлера Німеччини. Пана Лашета ми знаємо як політика, що займає консервативну позицію в питаннях традиційних цінностей, сім’ї та релігії. Також Лашет є прихильником європейського центризму та німецької внутрішньоєвропейської суб’єктності.
3. Шахісти північного потоку.
Головні бенефіціари:
– Німеччина. Хоче створити свій сировинний хаб для формування цін на ринку Європи та заробітку на перепродажі сировини. Також це значно знизить вартість російського газу і нафти для Німеччини в зв’язку з тим, що вона позбудеться від більшості країн-транзитерів;
– Франція, Австрія.
Противники:
– США. Постачають в європейські країни дорогий ЗПГ (зріджений природний газ), який може стати неконкурентоспроможним у зв’язку з появою більш дешевого аналога;
– Польща. Є прямим конкурентом Німеччини, створює власний хаб з постачання американського ЗПГ в європейські країни (сьогодні поляки – головний стратегічний союзник штатів у східній Європі).
4. Таким чином реалізація північного потоку призведе до ослаблення впливу штатів у Європі, значного посилення європейської суб’єктності та позицій Російської Федерації, відповідно.
Що це означає для України?
Для нашої країни це серйозний виклик, який ставить нас, як і ряд інших східноєвропейських країн, у вкрай вразливу і небезпечну позицію. І єдиною відповіддю на неї може бути ідея, яка була серйозно озвучена ексвіцепрезидентом США Діком Чейні у 2006-му році на Балтійсько-Чорноморському форумі. Проект «Міжмор’я», він же Інтермаріум – проект об’єднання широкого ряду східноєвропейських країн, якому не мало не багато – 100 років. Первинним завданням конфедерації було уникнути домінування Німеччини та Росії над країнами Центральної Європи.
У сьогоднішніх умовах ідея Інтермаріума набуває особливої актуальності як американська противага китайському шовковому шляху. Адже повноцінна реалізація останнього призведе до остаточної втрати американського впливу в Європі, наслідком якого стане китайська світова гегемонія.
«Хто контролює Східну Європу, той командує Хартлендом; Хто контролює Хартленд, той командує Світовим островом; Хто контролює Світовий острів, той командує світом ».
V.