placeholder+image

Північний потік: ще один крок російської експансії

Газопровід “Північний потік-2” повільно, але впевнено перетворюється з амбіції у реальність. Попри всі політичні баталії загальноєвропейського рівня, додатковий газогін із Росії отримав перший частковий дозвіл у Німеччині.

Гірниче управління німецького міста Штральзунд дозволило будівництво газопроводу “Північний потік-2”. Мова йде про будівництво на частині континентального шельфу Німеччини. Міністерство енергетики землі Мекленбург-Передня Померанія підтвердило цю інформацію і заявило, що дозвіл було дано 2 листопада. Представник компанії “Nord Stream-2”, що реалізує проект газопроводу, назвав його першим кроком на шляху до отримання загального дозволу Німеччини.

Перша гілка “Північного потоку” була запущена в експлуатацію ще у листопаді 2011 року. А от друга гілка наткнулася на політичний спротив, головні мотиви якого — небажання допустити ще більшого узалежнення Європи від російських енергоносіїв, а також зміцнення тандему Москва-Берлін.

“Північний потік-2” фактично протиставив Німеччину країнам “Нової Європи”. Найбільшим противником другої гілки газопроводу є Польща. Крім неї проти посилення енергетичних позицій Росії виступають Угорщина, Латвія, Румунія, Словаччина, Чехія, Литва та Естонія. Також активним противником будівництва є Данія.

Ще на початку березня минулого року уряди восьми держав регіону Міжмор'я адресували голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру лист, у якому висловили категоричну незгоду із будівництвом газопроводу, котрий має подвоїти прямі поставки газу з Росії в Німеччину. Звернення було підписане очільниками Румунії, Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії, Латвії, Литви та Естонії. У ньому відзначались не лише економічні, але й політичні ризики, які несе будівництво, зокрема було заявлено, що “Північний потік-2” може призвести до дестабілізуючих геополітичних наслідків.

Також минулого року противники “Північного потоку-2” зуміли виразити свою позицію через Європарламент. Євродепутати закликали Комісію ЄС не допустити ще більшої залежності держав-членів від російського газу і не дозволити будівництво російського газопроводу. Як було зазначено у прийнятій резолюції, “Подвоєння потужності газопроводу “Північний потік-2” може мати серйозні наслідки в галузі енергетичної безпеки, диверсифікації джерел постачання, а також загрожує солідарності між державами-членами”.

Певного удару по будівництву “Північного потоку-2” було завдано санкціями, накладеними на Росію Вашингтоном влітку цього року. Ці санкції зокрема накладають обмеження на компанії, задіяні у реалізації “Північного потоку-2”. Співавтор проекту додаткових санкцій сенатор-республіканець Майк Крепо пояснив, що новий закон “накладає санкції на тих, хто інвестує або підтримує будівництво російських енергетичних експортних газопроводів”. Американські санкції проти Росії зустріли критику з боку Ангели Меркель.

Для США недопущення будівництва “Північного потоку-2” є досить принциповим. По-перше, з обранням Трампа США проводять більш активну європейську політику, зокрема через підтримку центральноєвропейських держав. Так, чітку тезу про неприпустимість реалізації проекту “Північного потоку-2” Трамп висловив під час свого візиту до Варшави. По-друге, США зацікавлені у постачанні до Центральної Європи власного скрапленого газу.

Україна в силу своїх можливостей також долучається до протидії “Північному потоку-2”.

Ця протидія об'єднує багатьох геополітичних гравців і поки що має певні шанси на успіх. Але економічний і, певною мірою, політичний альянс Росії та Німеччини дуже сильний. Тож, імовірно, протистояння щодо нової гілки “Північного потоку” буде затяжним.

Дмитро Сулима

placeholder+image

Нацкорпус підтримує громаду Голосієва у боротьбі проти забудови Совських ставків

Національний Корпус підтримує мешканців Голосіївського району Києва у їхній боротьбі за збереження довкілля Совських...

placeholder+image

«Зродились ми великої години»: Як відбувалось встановлення національного рекорду

14 жовтня учасникам Маршу Нації таки вдалось встановити рекорд з наймасовішого виконання Гімну воїнів «Зродились ми...

placeholder+image

В рамках проекту Нацкорпусу шотландський тренер провів тренування для дітей дитбудинку на Київщині

Незвичайне тренування з футболу відвідали діти з дитячого будинку села Нові Петрівці в рамках проекту «Наше...

Нацкорпус підтримує громаду Голосієва у боротьбі проти забудови Совських ставків

«Зродились ми великої години»: Як відбувалось встановлення національного рекорду

В рамках проекту Нацкорпусу шотландський тренер провів тренування для дітей дитбудинку на Київщині

Школа лідерів імені Аксьона і Хоми: 8-й випуск

Речник Національного Корпусу Олександр Алфьоров в ефірі телеканалу «ZIK»

Офіційно

Марш Нації: як це було

Сьогодні на Європейські площі в Києві заспіває вся Україна!

Кількатисячна колона націоналістів вирушила й прямує до самого центру Києва!

Масштабний Марш у центрі Києва пам'яті Героїв української Нації розпочався!

Національний Корпус вітає зі святом українських воїнів

День захисника України: як відзначати

Марш Нації: Жовта стрічка - знак солідарності з українськими воїнами

Щорічний Марш Нації: скоро початок

Добровольчий рух – вияв українського духу

Визволення окупованих територій: Хорватський сценарій для України

Лідер Національного Корпусу та засновник полку «Азов» Андрій Білецький відвідав Сумський кадетський корпус ім. І. Г. Харитоненка.

Андрій Білецький провів зустріч з активом Сумського обласного осередку партії