placeholder+image

Північний потік: ще один крок російської експансії

Газопровід “Північний потік-2” повільно, але впевнено перетворюється з амбіції у реальність. Попри всі політичні баталії загальноєвропейського рівня, додатковий газогін із Росії отримав перший частковий дозвіл у Німеччині.

Гірниче управління німецького міста Штральзунд дозволило будівництво газопроводу “Північний потік-2”. Мова йде про будівництво на частині континентального шельфу Німеччини. Міністерство енергетики землі Мекленбург-Передня Померанія підтвердило цю інформацію і заявило, що дозвіл було дано 2 листопада. Представник компанії “Nord Stream-2”, що реалізує проект газопроводу, назвав його першим кроком на шляху до отримання загального дозволу Німеччини.

Перша гілка “Північного потоку” була запущена в експлуатацію ще у листопаді 2011 року. А от друга гілка наткнулася на політичний спротив, головні мотиви якого — небажання допустити ще більшого узалежнення Європи від російських енергоносіїв, а також зміцнення тандему Москва-Берлін.

“Північний потік-2” фактично протиставив Німеччину країнам “Нової Європи”. Найбільшим противником другої гілки газопроводу є Польща. Крім неї проти посилення енергетичних позицій Росії виступають Угорщина, Латвія, Румунія, Словаччина, Чехія, Литва та Естонія. Також активним противником будівництва є Данія.

Ще на початку березня минулого року уряди восьми держав регіону Міжмор'я адресували голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру лист, у якому висловили категоричну незгоду із будівництвом газопроводу, котрий має подвоїти прямі поставки газу з Росії в Німеччину. Звернення було підписане очільниками Румунії, Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії, Латвії, Литви та Естонії. У ньому відзначались не лише економічні, але й політичні ризики, які несе будівництво, зокрема було заявлено, що “Північний потік-2” може призвести до дестабілізуючих геополітичних наслідків.

Також минулого року противники “Північного потоку-2” зуміли виразити свою позицію через Європарламент. Євродепутати закликали Комісію ЄС не допустити ще більшої залежності держав-членів від російського газу і не дозволити будівництво російського газопроводу. Як було зазначено у прийнятій резолюції, “Подвоєння потужності газопроводу “Північний потік-2” може мати серйозні наслідки в галузі енергетичної безпеки, диверсифікації джерел постачання, а також загрожує солідарності між державами-членами”.

Певного удару по будівництву “Північного потоку-2” було завдано санкціями, накладеними на Росію Вашингтоном влітку цього року. Ці санкції зокрема накладають обмеження на компанії, задіяні у реалізації “Північного потоку-2”. Співавтор проекту додаткових санкцій сенатор-республіканець Майк Крепо пояснив, що новий закон “накладає санкції на тих, хто інвестує або підтримує будівництво російських енергетичних експортних газопроводів”. Американські санкції проти Росії зустріли критику з боку Ангели Меркель.

Для США недопущення будівництва “Північного потоку-2” є досить принциповим. По-перше, з обранням Трампа США проводять більш активну європейську політику, зокрема через підтримку центральноєвропейських держав. Так, чітку тезу про неприпустимість реалізації проекту “Північного потоку-2” Трамп висловив під час свого візиту до Варшави. По-друге, США зацікавлені у постачанні до Центральної Європи власного скрапленого газу.

Україна в силу своїх можливостей також долучається до протидії “Північному потоку-2”.

Ця протидія об'єднує багатьох геополітичних гравців і поки що має певні шанси на успіх. Але економічний і, певною мірою, політичний альянс Росії та Німеччини дуже сильний. Тож, імовірно, протистояння щодо нової гілки “Північного потоку” буде затяжним.

Дмитро Сулима

placeholder+image

Візит Нацкорпусу змусив луцьких освітян згадати закон про декомунізацію

До представників Національного Корпусу Волині звернувся студент Коледжу технологій бізнесу та права...

placeholder+image

Разом ми - дубова міць!

Відео литовських побратимів з нашого спільного проекту "Пам'ять Нації: Відродимо Хортицю" 21 квітня 2018 року. В рамках...

placeholder+image

Чорнобиль як плацдарм для диверсій у гібридній війні

Поки Порошенко та його «генератори політологічних думок» Мєдвєдєв і Уколов цілодобово вигадують все нові рецепти...

Візит Нацкорпусу змусив луцьких освітян згадати закон про декомунізацію

Разом ми - дубова міць!

Чорнобиль як плацдарм для диверсій у гібридній війні

Національний Корпус вшанував пам'ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС: фото

Сепаратист повинен сидіти за ґратами: Нацкорпус Херсонщини взяв під контроль справу кримського злочинця

У Чернівцях відбудеться відкриття благодійного турніру футбольного кубка Національного Корпусу «Ліга Нації»

Олег Петренко: ухвалення закону про Антикорупційний суд не зашкодить чинній владі

Запрошуємо на Черкащину вшанувати Героїв Холодного Яру

Олег Петренко: Без воєнних перемог не буде й дипломатичних успіхів у вирішенні конфлікту на Донбасі

100 пакетів сміття й опалого листя: Нацкорпус взяв участь у толоці на Верблюжій затоці у Києві

"Азовець" запрошує на таборування!

Медичний Корпус провів тренінг з екстремальної медицини

Якою була б зовнішня політика США, якби перемогла Клінтон?

Тисячі людей приїхали на Хортицю садити дуби в пам'ять про загиблих воїнів

Півтисячі криворіжан долучились до нашого проекту на Хортиці

Представники Національного Корпусу долучились до форуму "Молодь Дніпра"

Ярмарок на Хортиці: запорізькі козаки, майстер-класи, смачні вареники та млинці

«Пам’ять Нації: Відродимо Хортицю». Початок: фоторепортаж