placeholder+image

Північний потік: ще один крок російської експансії

Газопровід “Північний потік-2” повільно, але впевнено перетворюється з амбіції у реальність. Попри всі політичні баталії загальноєвропейського рівня, додатковий газогін із Росії отримав перший частковий дозвіл у Німеччині.

Гірниче управління німецького міста Штральзунд дозволило будівництво газопроводу “Північний потік-2”. Мова йде про будівництво на частині континентального шельфу Німеччини. Міністерство енергетики землі Мекленбург-Передня Померанія підтвердило цю інформацію і заявило, що дозвіл було дано 2 листопада. Представник компанії “Nord Stream-2”, що реалізує проект газопроводу, назвав його першим кроком на шляху до отримання загального дозволу Німеччини.

Перша гілка “Північного потоку” була запущена в експлуатацію ще у листопаді 2011 року. А от друга гілка наткнулася на політичний спротив, головні мотиви якого — небажання допустити ще більшого узалежнення Європи від російських енергоносіїв, а також зміцнення тандему Москва-Берлін.

“Північний потік-2” фактично протиставив Німеччину країнам “Нової Європи”. Найбільшим противником другої гілки газопроводу є Польща. Крім неї проти посилення енергетичних позицій Росії виступають Угорщина, Латвія, Румунія, Словаччина, Чехія, Литва та Естонія. Також активним противником будівництва є Данія.

Ще на початку березня минулого року уряди восьми держав регіону Міжмор'я адресували голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру лист, у якому висловили категоричну незгоду із будівництвом газопроводу, котрий має подвоїти прямі поставки газу з Росії в Німеччину. Звернення було підписане очільниками Румунії, Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії, Латвії, Литви та Естонії. У ньому відзначались не лише економічні, але й політичні ризики, які несе будівництво, зокрема було заявлено, що “Північний потік-2” може призвести до дестабілізуючих геополітичних наслідків.

Також минулого року противники “Північного потоку-2” зуміли виразити свою позицію через Європарламент. Євродепутати закликали Комісію ЄС не допустити ще більшої залежності держав-членів від російського газу і не дозволити будівництво російського газопроводу. Як було зазначено у прийнятій резолюції, “Подвоєння потужності газопроводу “Північний потік-2” може мати серйозні наслідки в галузі енергетичної безпеки, диверсифікації джерел постачання, а також загрожує солідарності між державами-членами”.

Певного удару по будівництву “Північного потоку-2” було завдано санкціями, накладеними на Росію Вашингтоном влітку цього року. Ці санкції зокрема накладають обмеження на компанії, задіяні у реалізації “Північного потоку-2”. Співавтор проекту додаткових санкцій сенатор-республіканець Майк Крепо пояснив, що новий закон “накладає санкції на тих, хто інвестує або підтримує будівництво російських енергетичних експортних газопроводів”. Американські санкції проти Росії зустріли критику з боку Ангели Меркель.

Для США недопущення будівництва “Північного потоку-2” є досить принциповим. По-перше, з обранням Трампа США проводять більш активну європейську політику, зокрема через підтримку центральноєвропейських держав. Так, чітку тезу про неприпустимість реалізації проекту “Північного потоку-2” Трамп висловив під час свого візиту до Варшави. По-друге, США зацікавлені у постачанні до Центральної Європи власного скрапленого газу.

Україна в силу своїх можливостей також долучається до протидії “Північному потоку-2”.

Ця протидія об'єднує багатьох геополітичних гравців і поки що має певні шанси на успіх. Але економічний і, певною мірою, політичний альянс Росії та Німеччини дуже сильний. Тож, імовірно, протистояння щодо нової гілки “Північного потоку” буде затяжним.

Дмитро Сулима

placeholder+image

У Харкові відбудеться «Нацфест»

Запрошуємо Вас на «Нацфест», що відбудеться 20 січня 2018 року у Харкові, в приміщенні RadmirExpohall. До Вашої уваги в програмі...

placeholder+image

Прийнятий закон про окуповані території не вирішує проблеми Донбасу: позиція лідера Національного корпусу Андрія Білецького

- За законопроект я не голосував, адже він є просто рамковим і не несе жодних алгоритмів та кроків повернення окупованих...

placeholder+image

364 роки Переяславській Раді. Хроніка темних подій

18 січня 1654 року відбулась Переяславська рада - загальна військова рада, яку гетьман Богдан Хмельницький скликав у...

У Харкові відбудеться «Нацфест»

Прийнятий закон про окуповані території не вирішує проблеми Донбасу: позиція лідера Національного корпусу Андрія Білецького

364 роки Переяславській Раді. Хроніка темних подій

Андрій Білецький: Сподівання на американську зброю надто завищені

Національний Корпус запрошує на концерт до століття проголошення незалежності УНР

Нацкорпус проти бюрократії: націоналісти підтримують науковців та їх вимоги прозорого розподілу фінансування

Словацька НГО «Solidarita pre Ukrajinu» привітала з новим роком дітей у зоні АТО

Рада прийняла закон про окуповані території Донбасу: дві думки на важливу тему

Андрій Білецький: Під виглядом зброї зі США Україні продають «тюнінговані» американцями радянські гранатомети

В Івано-Франківську пройде смолоскипна хода до 100-річчя бою під Крутами

Андрій Білецький: У законопроекті про деокупацію Донбасу на виході ми отримали "пшик"

Національний Корпус Запоріжжя запрошує на Водохреща

Нацкорпус підтримав акцію науковців з вимогою прозорого розподілу коштів президією НАН України

Бійки, стрілянина та 100 тітушок. В Умані рейдери знову захоплюють готель

Захищаючи Україну, загинув боєць ДУК «Правий Сектор»

Олег Петренко: Скарга Розенблата до Європейського суду – результат неякісної роботи Верховної Ради

Смолоскипна хода на честь 100-річчя бою під Крутами відбудеться у Вінничині

Встановлення пам'ятного хреста у Куп'янську (відео)