placeholder+image

Деградація земельних ресурсів України

Екосистема України переживає кризу, що не може не мати негативні наслідки в майбутньому. Відсутні комплексна державна політика зі збереження екологічної системи, контролю за використанням природних ресурсів, а також відповідальність за порушення в екологічній сфері. Натомість присутня тотальна корумпованість в будь-якій сфері ведення бізнесу, зокрема на аграрному ринку.

Основними негативними наслідками агропромислової діяльності в Україні є збідніння і виснаження родючих українських чорноземів, промислове забруднення ґрунтів та інтенсивне освоєння цілинних земель, широке розповсюдження монокультур, застосування азотних і нітратних мінеральних добрив. Основним чинником великомасштабної деградації земельних ресурсів є, передусім, екологічна недосконалість структури земельних ділянок і технологій вирощування сільськогосподарських культур.

71% всього агроландшафту країни використовується для господарської діяльності. Це – надмірне навантаження на землю. Така велика розораність ґрунту – це докорінні зміни в процесах ґрунтоутворення і агроекосистем. Агрохолдинги не визначають якісних показників орендованої ними землі, не контролюють її стан, не використовують правильні технології її обробки. Відсутність професійних агрономічних знань та бажання збереження родючості орендованої землі призводить до непоправної її руйнації.

За відсутності надходження органічної речовини та незбалансованого застосування мінеральних добрив, ігнорування сівозмін, зведення до мінімуму площ вирощування бобових культур, спалювання соломи тощо в ґрунтах активізуються процеси дегуміфікації (простіше кажучи – знищується родючий шар ґрунту). Запаси гумусу нерозривно пов’язані зі здатністю ґрунту створювати необхідні умови для розвитку сільськогосподарських культур та формуванням високих урожаїв. Товщина гумусового шару за останнє десятиліття зменшилася на 20%. До того ж, майже 40% загальної площі земельних ресурсів України належать до забруднених земель.

Екосистема ґрунту руйнується в основному через інтенсивний розвиток ерозії: останнім часом їй піддалося більше 35% сільгоспугідь України. Активне використання хімічних добрив призводить до збільшення площі кислих ґрунтів. (До слова, монополістом на ринку мінеральних добрив залишається компанія Дмитра Фірташа «Ostchem», яка фактично є банкрутом, але завищує ціни на імпортні добрива, в основному з Російської Федерації, на 40-50%.).

Болючим залишається питання недотримання аграрних технологій. Зокрема, сучасний український агробізнес характеризує монокультура: щороку на одних і тих же полях вирощуються виключно найбільш прибуткові сільськогосподарські культури - соняшник, ріпак, зернові - культури, які катастрофічно виснажують рештки ґрунтового покриву України. Так, у 2017 році українські агропідприємства збільшили виробництво соняшникової олії на 35%. Україна – найбільший у світі експортер соняшникової олії. Майже 40% посівної площі займає соняшник, що є неприпустимим з точки зору збереження родючості ґрунтів. За останні 25 років площі цієї високоліквідної культури зросли втричі й перевищують рекомендовані 2 мільйони гектарів в цілому.

Прогноз на майбутнє щодо земельних ресурсів невтішний. При збереженні нинішніх темпів деградації ґрунту (ерозія, затоплення, зміни клімату та ін.) критичні значення рівня родючості можуть бути досягнуті через 20-30 років, а в окремих регіонах навіть раніше.

Як заявив прем’єр-міністр України Гройсман, у 2017 року на покращення екологічної ситуації в регіонах буде витрачено 440 мільйонів гривень. Це дуже мала сума для реального покращення хоча би одного сегменту української екосистеми. За відсутності державної екологічної політики та контролю за її застосуванням, безсумнівно, ці кошти будуть вдало «опрацьовані» в кишенях можновладів.

Українські націоналісти наполягають на розробці комплексної системи «заходів протидії опустелюванню та знелісненню територій, а також заходів збереження високого рівня родючості земель сільськогосподарського призначення» (з програми «Національного корпусу»).

Ірина Боднар-Коваленко

placeholder+image

У Харкові відбудеться «Нацфест»

Запрошуємо Вас на «Нацфест», що відбудеться 20 січня 2018 року у Харкові, в приміщенні RadmirExpohall. До Вашої уваги в програмі...

placeholder+image

Прийнятий закон про окуповані території не вирішує проблеми Донбасу: позиція лідера Національного корпусу Андрія Білецького

- За законопроект я не голосував, адже він є просто рамковим і не несе жодних алгоритмів та кроків повернення окупованих...

placeholder+image

364 роки Переяславській Раді. Хроніка темних подій

18 січня 1654 року відбулась Переяславська рада - загальна військова рада, яку гетьман Богдан Хмельницький скликав у...

У Харкові відбудеться «Нацфест»

Прийнятий закон про окуповані території не вирішує проблеми Донбасу: позиція лідера Національного корпусу Андрія Білецького

364 роки Переяславській Раді. Хроніка темних подій

Андрій Білецький: Сподівання на американську зброю надто завищені

Національний Корпус запрошує на концерт до століття проголошення незалежності УНР

Нацкорпус проти бюрократії: націоналісти підтримують науковців та їх вимоги прозорого розподілу фінансування

Словацька НГО «Solidarita pre Ukrajinu» привітала з новим роком дітей у зоні АТО

Рада прийняла закон про окуповані території Донбасу: дві думки на важливу тему

Андрій Білецький: Під виглядом зброї зі США Україні продають «тюнінговані» американцями радянські гранатомети

В Івано-Франківську пройде смолоскипна хода до 100-річчя бою під Крутами

Андрій Білецький: У законопроекті про деокупацію Донбасу на виході ми отримали "пшик"

Національний Корпус Запоріжжя запрошує на Водохреща

Нацкорпус підтримав акцію науковців з вимогою прозорого розподілу коштів президією НАН України

Бійки, стрілянина та 100 тітушок. В Умані рейдери знову захоплюють готель

Захищаючи Україну, загинув боєць ДУК «Правий Сектор»

Олег Петренко: Скарга Розенблата до Європейського суду – результат неякісної роботи Верховної Ради

Смолоскипна хода на честь 100-річчя бою під Крутами відбудеться у Вінничині

Встановлення пам'ятного хреста у Куп'янську (відео)