Засідання Верховної Ради: підсумки

31.03.2020, 17:03

Вчора завершилось доленосне позачергове засідання Верховної Ради. Парламентарями було прийнято ряд важливих рішень, зокрема в першому читанні було ухвалено “антиколомойський” закон, ближче до ночі проголосовано за скандальний проект відкриття ринку землі, а також нові кадрові призначення в уряді. Нова коаліція, знесилений Зеленський, провал голосування – Нацкорпус підбив ключові підсумки вчорашнього засідання ВР.

Антиколомойський закон

Цей законопроект вносить деякі правки в механізм регулювання банківської діяльності. Наприклад, передбачає, що колишнім власникам банку, інтереси яких було порушено, виплачуться лише грошова компенсація, а рішення суду не є підставою повернення банку ексвласнику. Тобто цей законопроект унеможливлює повернення “Привтбанку” Коломойському, що було головною умовою МФВ щодо видачі майбутнього траншу. Під час голосування був присутній особисто президент Зеленський, який звернувся до депутатів. Він виглядав надзвичайно виснаженим, а його голос тремтів.

Кадрові призначення


Вчора Україна мало не залишилась без ключових міністрів – фінансів та охорони здоров’я. Річ у тому, що парламентарі провалили голосування в першому читанні. Старих міністрів звільнили, а нових не змогли проголосувати. Лише з другої спроби Рада змогла проголосувати за призначення Сергія Марченка міністром фінансів та Максима Степанова міністром охорони здоров’я. Складність з якою було призначено міністрів та провал голосування в першому читанні свідчить про кризу влади загалом та про те, що Зеленський не контролює ситуацію в парламенті.

Ринок землі

Бурхливі пристрасті, які вже пів року вирували через ринок землі вчора досягли свого апогею. Перед голосуванням з інсайдерських джерел повідомлялось, що Зеленському довелось особисто домовлятися з усіма депутатськими групами та вмовляти спікера Разумкова продовжити голосування. У власній фракції президент так і не зміг назбирати необхідну кількість голосів і раптово проштовхнути закон допомогли “Європейська Солідарність”, депутатське об’єднання “Довіра” та “Голос”. Це свідчить відразу про дві наростаючі тенденції. По-перше, фракція “Слуга народу” руйнується семимильними кроками. Абсолютно очевидно і те, що на місцевих виборах вони вже не зможуть повторити успіх 2019 року. По-друге, невдовзі обставини поставлять “слуг” перед вибором партнерів у парламенті, без яких неможливо ухвалювати рішення. Варіанти два: “ОПЗЖ”/”БЮТ” або “Голос”/”ЄС”. Що до самого ринку землі, то прийнятий законопроект глобально відрізняється від першого читання. Зокрема заборона на продаж іноземцям, не продається державна та комунальна земля, не більше 100 га в одні руки.

Висновок

Отже, змінений закон – це заслуга вулиці і суспільного тиску. Аграріїв, ветеранів, патріотів, які виходили проти розпродажу землі. Однак попри суттєві позитивні зміни в законі про ринок землі, його ухвалили поспіхом в незадовільній редакції, яка містить чимало загроз для українських інтересів. “Антиколомойський” закон офіційно поховав “монобільшість”. Жодне з важливих рішень позачергового засідання ВР 30-31 березня “слуги народу” не змогли б ухвалити без підтримки інших фракцій та груп. Приміром, призначення Степанова головою МОЗу фактично відбулось лише завдяки підтримці ОПЗЖ, призначення Марченка очільником Мінфіну стало можливим через підтримку “Голосу” і позафракційних. Голосування в уряді свідчать про слабкість та занепад влади. І ще одне, всі ці законопроекти не відвертають Україну від економічної та політичної кризи, а лише відстрочують її!

Поділитись