
“Коли поземною віссю Московії є горішнє Поволжя, то поземною віссю України є північно-східний берег Чорного моря. Коли в Московії величезна більшість рік тече на Північ, то в Україні всі ріки пливуть на Південь, за вийнятком одної Кубані. Найприроднішою віссю експансії України є південна вісь, так як найприроднішою для Московії — північна. Росія – це Північ, Україна — це Південь. Обидві країни зрівноважуються між собою щодо населення і геополітичного значення”.
Такими словами починається головна праця Юрія Липи. Він був людиною всебічно розвинутою та геніальною як для свого, так і для нашого часу. Поет, публіцист, лікар, ідеолог українського націоналізму. Але найбільше його пам’ятають нащадки за головну працю — Чорноморська геополітична доктрина. Саме у цьому програмному документі Юрій Липа чітко визначив подальший шлях, у якому має розвиватись Україна.
Сьогодні Юрій Липа святкує свій 121 день народження. Поговоримо про нього та його творіння більш детально.
Юрій Іванович Липа був уродженцем української південної столиці — Одеси. Він народився якраз вчасно, аби встигнути взяти малу участь у Перших визвольних змаганнях: разом з соратниками боронив місто від комуністів у загонах “Січі” Трифона Яніва. За 90 років потому в Одесі буде існувати організація з тою ж назвою та тими ж ідеями, які Юрій Липа залишив по собі.
У той же час він відкриває себе як поет та публіцист. Для нього слово стає більшою зброєю у боротьбі за Україну, ніж багнет. І треба сказати, досить вдало. От почитайте тільки уривок з його ранньої творчості:
Коли на себе збоку глянуть можеш
І знаєш добре, як собою кинуть,
Як трапити і — взяти (без уваги
На похвалу, чи кпини),— ти є муж.
І то час мужности, то не — юнацтво,
Не видиво, не танці і не примха.
Нова доба тепер є, тільки дійсність.
Як ти готовий був,— діяй тепер!
Юрій Липа і його життя — то є яскравий приклад того, що аби бути націоналістом, не обов’язково бути вояком. Він закінчив медичний факультет у Познані та до кінця життя його знання медичної науки приносило користь українській справі. Через медицину, іронічно, Юрій Липа і загинув. У часи Другої світової на теренах України він зорганізував підпільні курси надання медичної допомоги для вояків УПА, за що його схопили та замордували агенти НКВС.
Кажучи ж про його політичне надбання, то воно унікальне. Геополітична доктрина Липи, попри свій вік, зберігає актуальність і по сей день.

Нам, українцям, пощастило жити на стику двох світів. Ми — то є брама Європи, останній бастіон оборони звичної нам цивілізації від азійської орди. Росія не може бути такою брамою, оскільки вона давно сама стала частиною тої орди, вона сформувалась у тій орді.
Але, як і казав Микола Сціборський, кожна Нація має прагнути до розросту, якщо хоче жити і процвітати. І в нашому випадку Юрій Липа пропонує розростатись на Південь. Чорне море як внутрішнє велике море України — ось, що має стати нашою національною мрією!
З повним текстом Чорноморської доктрини можете ознайомитись на сайті. І я наполегливо раджу її прочитати. Адже аби розуміти сучасну геополітику, треба також збагнути, які були умови в України півсторіччя тому.
Нам ще належить повною мірою оцінити творчий та політичний спадок Юрія Липи. Але вже сьогодні в Азовському Русі та інших націоналістичних організаціях він посідає чільне місце одного з провідних ідеологів українського націоналізму ХХ сторіччя.
І сьогодні ми згадуємо про нього у ЙОГО день.