Впровадження “ринку землі” – капітуляція України?

15.11.2019

Вчора так звана “монобільшість” Верховної Ради ухвалила в першому читанні ганебне рішення про зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Всупереч думці більшості українців, влада вперто нав’язує нам руйнівний сценарій роздачі стратегічного ресурсу Нації. Нинішнє голосування в стінах парламенту свідчить про рішучий намір чинної політичної “еліти” впровадити деструктивну ініціативу під виглядом “земельної реформи”, попри опір громадянського суспільства. Ці події мають розвіяти останні сумніви в антиукраїнській природі нинішнього олігархічного режиму. 

Безумовно, необхідне переформатування моделі земельних відносин з можливістю власників розпоряджатися своїми ділянками. Однак, в умовах війни та хиткої економічної ситуації відкриття ринку землі абсолютно не на часі. Особливе занепокоєння викликають положення запропонованої урядом ініціативи. Приміром, відповідно до проекту відкриття “ринку землі” один власник зможе зосередити в своїх руках до 15% території області та до 200 тис. га в межах країни (!). Цей пункт сприятиме повзучій монополізації аграрного сектора олігархатом.

Чималу тривогу викликає загроза скуповування українських земель іноземцями. Попри категоричні заяви Зеленського буцімто придбання сільськогосподарських ділянок стане прерогативою українців, насправді проект уряду надає таку можливість й іноземцям.

По-перше, іноземні компанії, що орендують землю в нашій державі більше трьох років, автоматично матимуть право її купити. Зауважимо, що на українському ринку тривалий час працює ціла плеяда транснаціональних корпорацій (Kernel, Louis Dreyfus, Glencore, Cofco та Cargill). Означені підприємства отримають колосальні дивіденди від псевдореформи влади.

По-друге, іноземці зможуть одержати доступ до української землі як кінцеві бенефіціари зареєстрованих у нашій державі компаній. Про можливість такої схеми відверто говорив глава уряду Олексій Гончарук. Як бачимо, слова Зеленського та його команди знову не збігаються з дійсністю.

Форсоване впровадження “ринку землі” в запропонованому форматі загрожує катастрофічними наслідками. Олігархи та транснаціональні корпорації зможуть заволодіти стратегічним ресурсом Нації за вкрай низькими цінами. В перспективі такий сценарій загрожує цілою низкою гострих проблем: від нищівної експлуатації ґрунтів і знищення середнього класу фермерів до негараздів із продовольством чи навіть відвертого агроколоніалізму. Яскравими прикладами слугують наслідки подібних експериментів у країнах Латинської Америки.

Для чинної влади подібний сценарій в Україні, вочевидь, цілком прийнятний. Адже пріоритетом Зеленського та його команди є не національний інтерес, а обслуговування вітчизняного олігархату і впливових іноземних фінансових груп.

Але клептократам рано святкувати перемогу. Національний Корпус спільно з фермерськими організаціями продовжить опір згубній політиці слуг олігархів. Ми, як українські націоналісти, будемо рішуче протидіяти спробам реалізації небезпечних псевдореформ в стратегічній земельній царині. Вирішальна битва попереду.

Поділитись