Днями спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер заявив, що присутність миротворчої місії ООН на Донбасі дозволить провести місцеві вибори. “Якщо буде знайдено прийнятний шлях залучення міжнародних миротворчих сил, тоді з’явиться безпековий інструмент, засіб фізичного контролю території. За таких умов, за умов ефективного міжнародного моніторингу, організація місцевих виборів можлива”, – прокоментував Курт Волкер.
Також днями речник німецького МЗС Андреас Пешке заявив, що спільно з французькою стороною на сьогодні вже відбувається обговорення пропозицій щодо мандата миротворчої місії ООН на Донбасі. Побоювання щодо реалізації сценарію виборів на Донбасі підтвердив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, котрий наголосив, що після введення миротворців прослідує нормалізація життя на Донбасі. За його словами, майбутня місія ООН має роззброїти регулярні війська РФ та проросійських сепаратистів.
Нагадаємо, що російська сторона першою в ООН висунула проект резолюції щодо введення миротворчої місії ООН на на лінію розмежування на Донбасі в статусі охорони місії ОБСЄ, і станом на 24-те вересня РФ повідомила, що їх не надходило пропозицій щодо змін проекту резолюції.
Адвокатом російської позиції в Україні традиційно виступає Дмитро Медведчук, близький родич президента РФ. Як відомо, його політичний рух “Український вибір” обстоює позицію буцімто “громадянського конфлікту” в Україні. Сьогодні Медведчук заявив: “Участь миротворчої місії ООН з метою забезпечення діяльності СММ ОБСЄ (не тільки на лінії зіткнення, але і там, де сьогодні здійснюється наглядова функція згідно з мандатом ОБСЄ та Мінським угодами) є якісно новим підходом для мирного врегулювання конфлікту на Донбасі”. Дійсно, Медведчук пропонує ввести миротворців і на мирну територію в Україні.
Чим Україні загрожує сценарій із введенням миротворчої місії ООН?
1. Крим виносять за дужки питання російської окупації. Адже передбачається введення “блакитних шоломів” лише на окуповані території Донбасу. Зволікання з поверненням окупованих територій усе більше відділяє нас від встановлення справедливості та повернення української влади на півострів. Поширена думка, що час зволікання на тлі “перемир’я” потрібен для укріплення позицій України, не відповідає істині, адже й російська сторона міцно закріплює свої позиції – працює з пропагандою серед місцевого населення Криму та Донбасу, працює на міжнародному полі з дипломатами та політичними силами, створює чисельні медіа-прецеденти, що налаштовують іноземців не стільки на проросійську позицію в цьому питанні, скільки на антиукраїнську.
2. Замороження військового конфлікту на десятиліття. Цей варіант, без сумнівів, влаштовує російську сторону, адже це означатиме збереження за Україною статусу об’єкту міжнародної політики, можливість зберігати статус-кво в міжнародному політикумі тощо. Але головне – це втрата окупованих територій на довгі десятиліття.
3. Легітимація проросійських сепаратистів. Передовсім, російська сторона вимагає від представників України самостійно домовитися з лідерами псевдореспублік “ЛНР” і “ДНР”, що означатиме їх визнання за суб’єкт конфлікту, а отже визнання “громадянського” характеру конфлікту в Україні.
Також відповідно до слів міжнародних представників, Україні все ж хочуть просунути новий “план Мореля” із місцевими виборами на Донбасі. Це означатиме легітимацію проросійських політиків, часткове повернення до влади екс-регіоналів та екс-комуністів, можливість впливати російській стороні на клімат у регіональній політиці через “ручні” політичні сили. І головне, формальні підстави для визнання цих виборів “міжнародною спільнотою” будуть, але українські громадяни ці вибори легітимними не вважатимуть.
4. Втрата контролю над територіями. Тому що формування цивільних адміністрацій проходитиме під наглядом миротворців ООН, а отже немає гарантій для української сторони, що їх очолять не лідери бойовиків.
Важливо нагадати, що вже в середині жовтня спливає термін дії закону про окуповані території Донбасу. Російські дипломати вже почали вимагати продовжити дію цього закону на постійній основі. Таким чином вони б позбулися нести відповідальність за окуповані територію відповідно до вимог міжнародного права. Нинішня українська влада вже майже півроку як готує законопроект про реінтеграцію Донбасу, що, на їх думку, має заступити закон про особливий статус ОРДЛО. І сьогодні Ірина Луценко, заступник голови фракції “БПП” у парламенті, заявила, що “не виключає” внесення пункту про миротворців на Донбасі в проект нового закону. Цей законопроект уже “узгодили з міжнародними партнерами”, а українцям, тим, кого він стосуватиметься безпосередньо, його покажуть після повернення президента Порошенка з офіційного відрядження у США.
Зрештою, українським національним інтересам не відповідає жоден з існуючих сценаріїв, які пропонує “міжнародна спільнота” і влада Порошенка. Ні вибори під наглядом “блакитних шоломів”, ні замороження конфлікту на довгі десятиліття — не повернуть нам український Донбас і Крим. Тому що війни виграють, а не “домовляються”. А ми вже третій рік ведемо війну, хоч про це й бояться говорити вголос.