Троє загиблих та троє поранених за одну добу. Такі перші результати неформального розпорядження про заборону стріляти для українських військових. Фронт вже виконує черговий новий мирний план, суть якого – одностороннє припинення вогню. Володимир Зеленський вирішив не вигадувати велосипед і піти слідами свого попередника.

У вересні 2014 я прямо заявляв: якщо Мінськ триватиме довше трьох місяців, ми втратимо можливість на повернення територій в осяжній перспективі. На жаль, так і сталося.

Петро Порошенко червень 2014-го розпочав з одностороннього припинення вогню. Услід за цим він призначив Леоніда Кучму головним переговорником. За цими кроками настали великі втрати, послаблення воєнних позицій і як наслідок – втрата Донецька та Луганська.

З чого розпочинає червень 2019-го новий президент? З неформального розпорядження про заборону стріляти, а далі одразу повертає з політичної пенсії Леоніда Кучму.

Як і 5 років тому, перші підсумки – укріплення тактичних позицій сепаратистів і вчорашні втрати.

Мирний план Порошенка увінчався підписанням Україною ганебних мінських угод, які узаконили фактичний розділ країни, не давши ні миру, ні повернення контролю над територіями. Перші кроки Зеленського – це повне дежавю.

Результат буде той самий: посилення сепаратизму. Очікується легалізація в українському правовому полі окупаційної адміністрації та бойовиків. Це може відбутися в обмін на тимчасове припинення вогню та повернення заручників. Тактичні поступки призведуть до стратегічних поразок: після ганьби ми знову отримаємо війну.

Чому б новій владі не бігти по політичних граблях попередньої, а спробувати те, що попередники навіть не намагалися спробувати?

Зеленський між першим і другим туром виборів заявляв, що хоче розширити переговорний формат по Донбасу залученням Великої Британії та США. Ці країни гарантували Україні безпеку та недоторканність кордонів за Будапештським меморандумом. В обмін на здачу нами ядерної зброї. І це має зараз стати першим кроком до виправлення ситуації.

Наступними діями нової влади мають стати посилення армії та спецслужб. Це дасть серйозні козирі в переговорах з Росією.

Лише так можна запустити справжній, а не популістичний механізм вирішення ситуаціі на Донбасі. Нинішні ж спроби домовитися слабкого з сильним призведуть лише до капітулянтських угод.

Поділитись