Пожежа знищила тварин, птахів, рослини та унікальні об’єкти у зоні відчуження довкола Чорнобильської АЕС. Влада звинувачує селян, які палять траву. Справжня причина пожежі – корупція та халатність влади.

За два тижні пожежі у Чорнобильській зоні вигоріли тисячі гектарів лісу, закрите військове містечко, 12 сіл та санаторії. У повітрі над Києвом зафіксоване зростання вмісту цезію-137.

Це перша настільки масштабна катастрофа в районі Чорнобилю за 34 роки з моменту аварії. Села, військове містечко та санаторії в зоні відчуження вціліли у часи хаосу 90-х, коли більшість державних інституцій існували радше на папері, ніж в реальності. Ці унікальні об’єкти пережили Кравчука, Кучму, Ющенка, Януковича та Порошенка. Вони вціліли під час двох революцій, коли влада умивала руки від управління державою і, як під час зими 2013-2014 років, тікала з країни. Вони встояли в активну фазу війни, коли був як ніколи високий рівень диверсій проти такого роду об’єктів. Але унікальні тварини та унікальні об’єкти не пережили весну 2020-го, коли безлад та корупція у владі набули таких обертів, що крадуть навіть заражений радіацією ліс.

Крадуть його вже, звичайно, не вперше і підпалюють, щоб приховати сліди – теж вже давно. Але зараз це сягнуло промислових масштабів. Плюс – безсніжна зима і весна без дощів. Підпалюють спеціально крони дерев, технологія відпрацьована. Щороку палять вже неіснуючий, вирубаний ліс. Цього разу ситуація вийшла з-під контролю.

Лісники звичайно в курсі. І, очевидно, в долі. Поліція заплющує очі, ймовірно, теж не безкоштовно. Великі питання до Державного агентства з управління зоною відчуження, яке, все знаючи, не било на сполох.

Катастрофа в зоні на кшталт нинішньої була питанням часу. Бо всім байдуже. Всі намагаються урвати, як в останній день. Усі – це не той дурний селянин, який зізнався поліції у підпалі трави. А уповноважені нами представники держави, які, користуючись карантином і хаосом, мародерять навіть в Чорнобильському лісі.

Минулої ночі завдяки надзусиллям рядового складу ДСНС та погоді – вдалося взяти під контроль пожежу в Зоні. ДСНСники, звезені з усієї України, наскільки мені відомо, працюють в зоні без дозиметрів. Вони рятують країну ціною власного здоров’я.

Але попереду – сухий травень, гаряче літо.

Горить вся країна, не лише територія довкола Чорнобиля. Вночі затягнуло димом майже всі райони Києва – від околиць Лівого берега до околиць Правого. Це лише початок.

Сподіватися лише на погоду та героїзм рядових ДСНСників – наївно. Через посуху, кадрову чехарду з призначенням кумів брата однокласниці дружини президента в усі стратегічні органи та абсолютну корупцію ми можемо отримати катастрофу за катастрофою в розпал епідемії.

Володимир Зеленський закликав не палити траву і попередив про нові штрафи. Підвищення штрафів – це добре. Але селянин стільки не заплатить, а злодій вже заплатив. Усім, хто заплющує очі на вирубування і підпал лісу.

Поділитись