
У Києві відбувся брифінг, присвячений презентації законопроекту про колабораціонізм, що 24 лютого був зареєстрований у Верховній Раді України. Документ є результатом спільної роботи представників Національного Корпусу, народних депутатів України та громадської спільноти. Він спрямований передусім проти кремлівської п’ятої колони всередині країни і передбачає встановлення кримінальної відповідальності за співпрацю з ворогом та обмеження доступу колаборантів до політичних посад від 10 до 15 років.
«Цей закон повинен прибрати правовий вакуум, який існує в питанні колабораціонізму на сьомий рік російсько-української війни», – заявив під час брифінгу в інформагенстві «УНІАН» лідер Національного Корпусу Андрій Білецький, зазначивши, що законопроект про колаборантів покликаний позбавити п’яту колону інструментів впливу на медійну і політичну сфери в країні.
«Ключова норма законопроекту – не стільки в кримінальному покаранні, а в питанні того, що ці люди після відбуття покарання 10 років не зможуть займатись будь-якою формою політичної діяльності в країні», – підкреслив Білецький.
Він додав, що в російських ЗМІ вже просувають тези про те, що закон спрямований проти простих людей, але це не так.
«Медсестра і пожежник, які залишилися в Донецьку, жодним чином не потрапляють під цей закон, якщо вони, безумовно, не були учасниками незаконних збройних формувань», – пояснив політик.
У свою чергу народний депутат від «Слуги народу» Єгор Чернєв сказав про те, що питання є більш, ніж актуальним, і в Україні давно мав бути ухвалений відповідний законопроект про протидію колабораціонізму.
«На жаль, на 7 рік війни у нас є громадяни з українським паспортом, які працюють на державу-агресора в тій чи іншій формі, перебуваючи і на території України і на тимчасово окупованих територіях. Є навіть депутати, які підпадають під дію такого законопроекту», – зауважив він.
Народний депутат від «Слуги народу» Тетяна Циба підкреслила, що у проекті закону йдеться саме про добровільну співпрацю громадян України з ворогом.
«Хтось, навіть перебуваючи на окупованих територіях, зберігав свою гідність і залишався вірним своїй країні, а хтось йшов і працював на ворога. Коли на тебе направлене дуло пістолета чи твої рідні сидять десь у застінках – дуже важко втриматись, але якщо це свідомий і добровільний вибір людини, то ми маємо дати на нього справедливу відповідь», – заявила вона.
Юрист Національного Корпусу Віктор Шендибило зазначив, що окрім питання справедливості, ухвалення відповідного закону – це ще й питання національної безпеки. Він пояснив, що мова йде про два законопроекти.
«Перший вносить зміни до кримінального та кримінально-процесуального законодавства і передбачає кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність, тобто співпрацю з державою-агресором у різних формах: військовій, політичній, адміністративній, господарській та інформаційній», – пояснив Шендибило, додавши, що дія закону буде поширюватись і на юридичних осіб.
За словами юриста, другий законопроект має технічний характер та передбачає зміни до виборчого законодавства, де обмежує право осіб, які були визнані колаборантами, на участь у виборчому процесі та балотуватись на місцевих виборах. Обмежується також доступ таких осіб до військової служби та допуск до державної таємниці.
Відповідно до положень законопроекту, колабораційною діяльністю, зокрема, вважатиметься публічне заперечення громадянами збройної агресії проти України, публічні заклики до підтримки рішень, дій держави-агресора, її окупаційної адміністрації, збройних формувань, невизнання державного суверенітету України тощо.