Як і варто було очікувати, минулорічні запевняння влади в тому, що підняття цін на комунальні послуги не вдарить по кишені пересічних українців – виявилися брехнею. Раніше соціально незахищені верстви населення мали змогу отримати певні фінансові гарантії на власне виживання у вигляді субсидіювання, а мова ледь не про половину населення. А вже сьогодні влада відмовляється від обов’язку турбуватися про свій народ. Не обійшлося без порад від МВФ.
Підняття цін у кілька разів на комунальні послуги, за ідеєю можновладців, мало слугувати джерелом наповнення бюджету та нібито встановити “справедливі” ринкові (так, за відсутності ринку) ціни для населення. Влада Яценюка вводила ці космічні тарифи на опалення, мотивуючи своє рішення вимогами МВФ щодо отримання наступного кредиту. Але натомість вирішувати питання з масштабними корупційними схемами щодо закупки сировини та реалізації послуг, що приносить державі реально щороку мільярдні збитки, нинішня влада пішла шляхом відвертого грабунку простолюду.
“Захистити” українців від різкого здорожчання послуг мали субсидії. Але пройшов ледь рік як “геніальний план” влади – провалився. Кабінет міністрів України ухвалив рішення скоротити норми використання газу, тепла та електроенергії, що призведе до суттєвого підвищення цін для соціально незахищених українців. Наприклад, у холодну пору року відтепер доведеться мерзнути, адже нова соціальна норма – 2.5 Гкал тепла, тоді як іще до 1-го травня 2017 норма становила 3.28 Гкал. Таким чином за ці 0.7 Гкал доведеться доплачувати 1411 гривень.
За даними Мінсоцполітики, в опалювальний сезон 2016-2017 за соціальною допомогою звернулися 44% сімей України – це 7.4 млн осіб. Державний бюджет України за рік віддав фактично третину бюджету – 260 мільярдів на покриття витрат на субсидії. І замість того, щоб визнати провальність плану підняття цін та тотальну неплатоспроможність населення, службовці й надалі продовжують гратися в план субсидіювання. Але тепер вони вважають усіх українців – брехунами, що ховають під холодними подушками тисячі гривень. І тому Міністерство соціальної політики, обурене від роботи соціальних інспекторів, що не виявили навіть 1% злісних порушників серед малозабезпечених верств населення, розширить повноваження інспектора. “Що, бабусю, маленька пенсія? А звідки у вас ця пральна машина, її ж використовують лише багатії?”
Чиновникам треба вкластися в норму, закладену в бюджет на субсидії цього року. А це лише 47 мільярдів гривень (порівняйте з реальними 260). Натомість у владі поширюється думка, що доходи населення України потроху ростуть, а отже відбувається скорочення необхідності соціальної допомоги.
Безпечно, з порадою різко скоротити соціальні видатки виступили в Міжнародному валютному фонді. І цим прикриваються, як щитом.
Але що нам, багатим українцям, говорити про субсидії. Треба вже починати відзначати нове національне свято – гей-парад. Так теж у МВФ сказали.