У нашому медійному просторі, на жаль, панує лише два ідеологічних вектора – проросійський (ватники) та умовно “прозахідний” (а насправді ліберальний або й відверто лівацький). Стосовно ж таких термінів як “журналістська етика”, “об`єктивність висвітлення”, “неупередженність”, то напевно більшість українців погодяться із тим твердженням, що всі ці слова для величезної кількості вітчизняних “журналістів” лишаються лише словами.

А що на “Заході”? Як там із “свободою слова” і “правом журналіста” на особисту думку і своє бачення?

Нова хвиля репресій проти уявних «расистів» прокотилась під час лівацького заколоту у США в червні-липні 2020 року. Журналісту престижної американської газети «Нью-Йорк Таймс», лауреату Пулітцерівської премії Джеймсу Беннету довелось звільнитись із посади керівника відділу коментарів. Його «злочин» полягав у тому, що він опублікував статтю сенатора-республіканця Тома Коттона,  який вважав, що варто використати регулярні військові підрозділи, щоб припинити погроми і заворушення. Проти цього виступили  рух BLM та представники лівого крила Демпартії [1]. До таврування  журналіста негайно долучились ліво-ліберальні ЗМІ, частка яких в інформаційному просторі США давно сягнула межі 90%. Показово, що до кампанії цькування Беннета приєдналися і його колеги. Змушена була покинути свою роботу у «Нью-Йорк Таймс» колумніст і редактор відділу думок Барі Вайс. Згодом, у відкритому листі про відставку Вайс наголосила, що її вчинок зумовлений постійним тиском з боку ліволіберальних колег та ідеологічною цензурою керівництва, яке вимагає, щоб «стаття відповідала новій політкоректній ортодоксії», заплющуючи очі на якість журналістської роботи. Різниці у поглядах стало достатньо для розгортання кампанії цькування журналістки. «Вони називали мене нацисткою та расисткою», – написала вона в листі. «Жахлива правда полягає в тому, що інтелектуальний пошук – не кажучи вже про висловлення ризикованих думок – все це тепер в «Нью-Йорк таймс» не заохочується. Навіщо залучати для редактури несподівані тексти, кидати інтелектуальний виклик читачам? Адже все це треба буде пропустити через примітивний процес виробництва ідеологічно “вірної” статті. Навіщо так мучитися, коли і робоче місце можна зберегти, і читацькі  «вподобайки» отримати, опублікувавши велику в 4000 слів редакційну статтю, яка вкотре повідоме, що Трамп – це унікальна за своєю небезпекою загроза і нашій країні, і всьому світу? І ось так, самоцензура і стала нормою» [2]. 

Керуючий редактор і віце-президент Philadelphia Inquirer Стен Вішновські змушений був залишити посаду через скандал. У виданні вийшла стаття його авторства Buildings Matter Too, в якій Стен розповів про випадки мародерства під час протестів Вlack Lives Metter. Це так обурило чорношкірих журналістів, що вони написали відкритого листа видавцям. У результаті Стен втратив роботу.

Наступним під «каток толерантності» потрапив головний редактор журналу Bon Appetit Адам Рапопорт, якого звинуватили в расовій дискримінації співробітників. На думку «борцунів», білі автори отримували гонорари за появу в відеопроекті видання, а інші – ні. У Condé Nast (видавець Bon Appetit) подібні звинувачення заперечили, але не бажаючи йти на конфлікт із агресивними «проестувальниками» (можуть і приміщення редакції спалити!). Рапопорта, який очолював журнал з 2010-го, звільнили [1].

Напад «протестувальників  на штаб-квартиру CNN в Атланті. Іронія полягає у тому, що CNN наполегливо і послідовно цькує консерваторів, таврує республіканців і нищівно критикує Трампа. «Незалежні» та «неупереджені» журналісти кампанії завжди підтримували протестні настрої та усіляко інформаційно їх «підігрівали».

За схожими причинами без роботи залишилася редактор і співзасновниця жіночого видання Refinery29 Крістін Барберік. Колишні співробітники звинуватили її в створенні «токсичної атмосфери» і культури расової дискримінації.

Інфіковані вірусом лівацтва, журналісти (?) відкинули всі «застарілі» правила солідарності і журналістської етики та усіляко вітали «чистку» своїх лав від новітніх «ворогів народу». Як бачимо, старе гасло російських марксистів-більшовиків «Хто не з нами – той проти нас!» все більше набуває актуальності у вільному колись американському суспільстві. Черговим наочним доказом утвердження лівацької диктатури можуть слугувати випадки із баскетбольним коментатором Ґрантом Нейпіром та тренером  футбольної команди Оклахоми, Майком Ганді. Нейпір 30 років працював коментатором матчів команди Національної баскетбольної асоціації «Сакраменто Кінґз». 1 червня 2020 року, відповідаючи у Twitter на питання зіркового гравця Демаркуса Казінса щодо руху «Black lives matter», Нейпір написав: «Зачекай! Усі життя мають значення! Абсолютно кожне!» [3]. Буквально миттєво гравці НБА накинулися на Нейпіра, назвавши його прихованим расистом. І вже 2 червня Ґранта звільнили з клубу. Стосовно ж футбольного тренера, то останній насмілився на нечувану річ! «Расист» Майк Ганді на одну із ігр своєї команди одягнув майку з логотипом телестанцій «One America News». Остання часто критикує рух BLM та підтримує Дональда Трампа. З негайним засудженням «расистського вчинку» тренера виступили гравці-афроамериканці. На «расиста» накинулась уся «прогресивна спільнота». Опинившись перед реальною загрозою втрати роботи та знищення  кар’єри, Майк поспішно виступив із публічним каяттям та благав гравців вибачити йогоза «спричинені ним страждання» [4]. 

Як бачимо, тоталітаризм неомарксистів перемагає не лише журналістську етику, але й здоровий глузд та людську гідність.  

Джерела:

1.  У західних ЗМІ – хвиля гучних звільнень на ґрунті расової дискримінації [Електронний ресурс] Режим доступу:   https://mbr.com.ua/uk/news/world/2668-v-zapadny-x-smi-volna-gromkix-uvolnenii-na-pocve-rasovoi-diskriminacii

2. Затравленная коллегами, Бари Вайс покидает “Нью-Йорк таймс”  [Електронний ресурс] Режим доступу:   https://mnenia.zahav.ru/Articles/3374047/

3. Американського коментатора звільнили, бо він визнав рівність… білих і чорних [Електронний ресурс] Режим доступу:   https://wz.lviv.ua/news/413892-amerykanskoho-komentatora-zvilnyly-bo-vin-vyznav-rivnist-bilykh-i-chornykh

4. Бегущий «Оклахома Стейт» выступил против тренера. Тот поддержал лояльный Трампу канал [Електронний ресурс] Режим доступу:  https://firstandgoal.ru/2020/06/gundy-wearing-oan-tshirt/

Поділитись