У Німеччині пройшли вибори. Блок ХДС/ХСС на чолі з Ангелою Меркель виграв вибори, здобувши 33% голосів. Соціал-демократична партія Німеччини здобула 20,5%. “Альтернатива для Німеччини” посіла третє місце, здобувши 12,6% голосів. Вільна демократична партія набрала 10,7%, “Ліві” — 9,2%, “Зелені” — 8,9%.
Які висновки і прогнози можна зробити з таких підсумків виборчої гонки?
Передусім слід відзначити суперечливий характер результату виборів стосовно традиційного домінування ХДС/ХСС та соціал-демократів. З одного боку, ХДС/ХСС і СДПН суттєво втратили підтримку виборців. СДПН фактично встановила новий антирекорд. Але, з іншого боку, найгірші для цих партій прогнози не справдилися, і вони продовжують залишатися на політичному олімпі.
Можна сказати, що ХДС/ХСС вдалося проскочити поміж краплями дощу. І не просто дощу, а добрячої зливи. Адже політика Ангели Меркель у багатьох відношеннях була провальною. Особливо, щодо міграційного питання. Провал на виборах, що проходили рік тому у Берліні, став для ХДС/ХСС дуже тривожним сигналом. Останні місяці перед виборами Меркель намагалася вміло маневрувати то вправо, вліво. Якби не така маневровість, підтримка ХДС/ХСС була б ще меншою.
Вірогідність творення коаліції ХДС/ХСС і СДПН була досить високою. Відразу після оприлюднення результатів екзит-полів у ХДС встигли заявити про бажаність такої коаліції. Із СДПН лунали суперечливі сигнали. Можна було робити припущення, що соціал-демократи готуються до серйозних торгів. Та пройшло всього лиш кілька годин, і соціал-демократи заяви, що переходять в опозицію.
Для України формування коаліції ХДС/ХСС і СДПН означало б збереження невиразної політики Берліну відносно українсько-російського конфлікту, яка вже завела нас у глухий кут мінських домовленостей. Причому, якби політичні торги для соціал-демократів були дуже вдалими, зовнішньополітичний курс Німеччини став би ще більш лояльним до Росії.
Потрапляння до бундестагу “Лівих” та “Вільних демократів”, за участі яких формуватиметься коаліція, також не віщує нічого доброго. “Ліві” фактично є найбільш проросійською політичною силою у Німеччині. “Вільні демократи” за місяць до виборів відзначилися пропозиціями “заморозити” питання Криму і досягти поетапного зняття санкцій із Росії.
Детальніше прогнозувати політику Німеччини щодо українсько-російського конфлікту можна буде лише тоді, коли пазли складуться, чітко вибудується коаліція і будуть розподілені портфелі. Та вже зараз можна говорити, що німецька політика навряд чи стане менш лояльною до Росії, ніж була.
Що стосується “Альтернативи для Німеччини”, то її висвітлення багатьма українськими ЗМІ як “проросійської загрози” не витримує критики. Попри хороший результат на виборах, АдН не увійде до коаліції. Зрештою, її ситуативна “проросійськість” просто розчиняється на тлі позиції щодо Росії інших політичних сил, що потрапили до парламенту.
Дмитро Сулима