
Вся країна застигла в очікуванні дива. І це не Друге Пришестя і не смерть Путіна — все набагато лаконічніше. Українці очікують на першу частину фінансового траншу від Світового банку, який має допомогти нам подолати економічну кризу. Паралельно ми продовжуємо виплачувати наші попередні борги, яких і так накопичилось достатньо… Тим не менш, їх тільки більшає. І чому так відбувається — зараз розповім.
Повернемось у кінець березня цього року. Тоді влада домовлялась про фінансову допомогу від Світового банку на двох умовах:
1. Буде відкрито ринок землі;
2. Буде прийнято “антиколомойський” банківський закон.
Перша вимога була виконана з порушенням регламенту та всупереч волі українського народу, після чого МВФ видав нам фінансову допомогу у розмірі $2,1 млрд.
“Антиколомойський” закон прийняли 13 травня, за нього Світовий банк пообіцяв нам першу частину траншу у розмірі 350 млн зелених. Але вже зараз відомо, що його передача відкладається. Офіційна причина — загальна висока завантаженість Світового банку запитами інших країн. Неофіційна куди прозаїчніша: хто цікавився грошима з антиковідного фонду, знає, що вони майже всі вже витрачені. Причому явно не за цільовим призначенням: проєкт “Велике будівництво” фінансується саме звідтіля. І європейці, які трохи очманіли від подібного, наступного разу тричі подумають, чи взагалі давати кошти Україні.
А українцям ця ситуація дає черговий привід задуматись над тим, про кого насправді піклується Зеленський — про людей чи про дороги.
А тепер про борги та кредити. За підсумками другого кварталу 2020 року валовий зовнішній борг України зріс на 2,5 мільярда доларів, а з початку року – на 1,1 мільярда.
Щоб не змушувати вас мучатись від великої кількості цифр, просто скажу, що тепер загальний державний борг від ВВП становить 78,8%, з них зовнішній борг — 44,8%.
Враховуйте, що цей рік — найтяжчий за кількістю виплат за борговими зобов’язаннями, ми маємо виплатити 400 млрд грн і, на жаль чи на щастя, ми їх стабільно виплачуємо.
Але проблема валютного кредиту і траншу полягає у коливанні курсу самої валюти, у якому він був наданий. Пару мільонів доларів додаткового боргу на нас лягає тільки через те, що курс долара падає на кілька копійок. І це — суворі реалії фінансової голки, з якої Зеленський і команда навіть не збираються виводити Україну.
До речі, цей транш, який поступить до нас від Світового банку, також буде зараховано на баланс зовнішнього кредиту. Враховуй-те це.