
У день 102-ї річниці вшанування пам’яті юнаків, які трагічно загинули у бою під Крутами, активісти Конотопського осередку Національного корпусу долучились до загальноміського інформаційно-просвітницького заходу про перебіг подій січня 1918 року, долю учасників Крутянського бою та їх роль у подальшому розвитку історії України. Це був надзвичайно цікавий справжній історичний екскурс в події минулого.
Всі ми чули про героїчний вчинок студентів, що зупинили наступ більшовиків на Київ у 1918 році, але мало кому відомо, що вітри національного пробудження дістали і Конотопщину.
Якщо подивитись на Крути історично, то ми побачимо в них епізод певної військової операції. У грудні 1917 року, коли більшовики прагнули закріпити свою владу в Україні та оголосили війну УНР, у відповідь на агресію більшовицької Росії був сформований Північно-Чернігівський фронт УНР. Власне, у Конотопі був створений загін січових стрільців, а загальними зборами селян приміського села Підлипного затверджений загін самооборони.
25 січня 1918 року, перед наступом російських більшовицьких військ, ці формування завчасно залишили Конотоп, бо сили були нерівні, проте встигли демонтувати пошту-телеграф і евакуювати справний вагоно-паровозний парк. Мали й імпровізований бронепотяг з гарматою та кулеметом. Завдання, яке він тоді виконував як тактичну задачу,— перешкодити рухові ворожих військ на лінії Конотоп-Київ. Цей бронепотяг залишив Конотоп, руйнуючи стрілки та лінію зв’язку.
Зіграв він важливу роль і в бою під Крутами, бо маневруючи, бронепотяг так дошкулив муравйовцям, що машиніста, кулеметника та артилериста Муравйов хвалився «посадіть на кол». Цим вправним кулеметником був січовик–конотопець Тимофій Денженко. Відомо, що з Конотопа був і артилерист.
Взагалом, в бою під Крутами брали участь чимало конотопців. На жаль, всіх Героїв, які стали на захист молодої Української держави, ми не знаємо, оскільки їх родичі і досі бояться називати імена своїх рідних, які брали участь у бою під Крутами.
Як розгорталися події безпосередньо у Крутах – всі присутні в залі побачили під час перегляду історичного фільму «Крути 1918».
Наприкінці заходу хвилиною мовчання були вшановані всі Герої, які поклали своє життя у боротьбі за Україну.