
Майже 5 років тому суд Амстердама вирішив повернути Україні “скіфське золото”, яке експонувалося в одному з музеїв у столицi Нiдерландiв. Частина предметів виставки ще до російської окупації Криму перебувала у музеях півострова. Тому Росія з 2016 року намагається загарбати собі ще й цю українську спадщину. Втім 4 роки тому суд ухвалив, що ці витвори мистецтва потрібно повернути суверенній державі, яка надала їх як свої історичні цінності у тимчасову експозицію. Кримські музеї також звернулися до суду з вимогою повернути експонати. Судовий процес за скіфське золото триває досі.
Днями стало відомо, що Апеляційний суд Амстердама справу про приналежність “скіфського золота” має вирішити 14 вересня 2021 року. Це рішення буде письмовим і опублікованим на офіційному сайті суду. Та навіть, якщо експонати вирішать повернути Україні, це не означає, що їх одразу передадуть нашій державі. Ймовірно, держава-окупант від імені загарбаних кримських музеїв і надалі подаватиме апеляції.
Чому це питання є важливим? Росія століттями привласнює українську історичну та культурну спадщину. У такий спосіб країна-агресор компенсує власну культурну неповноцінність. Історичні артефакти ворог забирав із України і під час світових воєн, і під час війни на Донбасі та окупації Криму. З 500 експонатів виставки, серед яких артефакти зі “скіфського золота”, церемоніальний шолом, коштовне каміння і мечі стародавніх греків і скіфів, частину хоче загарбати Росія.
У війні культурний фронт також дуже важливий. Тому ми маємо стежити за цим питанням. Державі належить домогтися української перемоги в суді і повернути “скіфське золото” в Україну.