Фейки про коронавірус: як перевірити інформацію?

18.03.2020, 16:03

Останніми днями в соціальних мережах українців почало з’являтися все більше неправдивої інформації, яка стосується пандемії коронавірусу. Такі фейкові новини легко поширюються, сіють паніку та формують у нас хибне уявлення про Covid-19. У соцмережах і ланцюговими розсилками у месенджерах українцям надходить різноманітна інформація: від методів лікування, які вже спростувала ВООЗ, до залякувань вертольотами, що вночі розпилюють хімікати проти вірусу. Також популярним став фейк про високі штрафи для батьків, чиї діти гуляють на вулиці.

Розпізнати неправдиву інформацію не складно і необхідно. Адже певні сили зацікавлені в масовій істерії та дестабілізації ситуації. Тому перед тим, як поширювати шокуючі новини і “розганяти” паніку, потрібно лише прочитати інформацію кілька разів і проаналізувати за певними критеріями:

  1. Зверніть увагу на першоджерело інформації, чи присутнє воно взагалі? Якщо його немає або воно сумнівне, то найімовірніше — це фейк.
  2. Ставтесь скептично до сенсаційних чи шокуючих повідомлень. Вони, зазвчичай, не мають ніякого підгрунтя і спрямовані лише на те, щоб сіяти паніку.
  3. Читайте інформацію до кінця, адже часто журналісти пишуть гучні заголовки лише для привернення уваги. У таких випадках зміст новини може й не стосуватися заголовка.
  4. Не плутайте факти з коментарями користувачів соцмереж. Люди можуть казати все що завгодно: смакувати чутки, ділитися страшними історіями. Часто шокуючі коментарі у соцмережах залишають не справжні люди, а боти.
  5. Перевірте, чи новина — це не чиясь гостра сатира з сьогоднішньої проблеми. Іноді сумнівні ЗМІ використовують чиюсь сатиричну цитату, як факт. Також варто знати, що задля розваги люди створюють цілі сайти з фейковими гумористичними новинами.

Зберігайте спокій, перевіряйте інформацію, дотримуйтесь превентивних правил!

Поділитись