
Уряди Білорусі, Польщі та Україні розпочали підготовку до будівництва водного шляху Е40. Він має стати судноплавним транспортним шляхом, котрий з’єднає Балтійське та Чорне моря, та проходитиме уздовж річок Вісла, Західний Буг та Прип’яті із виходом до Дніпра. Минулого року вже було проведено днопоглиблення Прип’яті у межах зони відчуження.
Що несе цей проект Україні? Загрозу. Загрозу, в першу чергу, біологічному різноманіттю цілого Полісся. Унікальна екосистема, котра збереглася у регіоні може бути знищена. Будівництво та експлуатація водного шляху передбачає зміну гідроморфологічних умов всього регіону Полісся. Воно призведе до деградації цінних територій водно-болотних угідь, які перебувають під національним та міжнародним захистом як ареала оселищ цінних видів та низки вразливих природних територій України. Транскордонна проблема наповнення водної системи Дніпро – Буг може спричинити деградацію русла річки Припʼять, озер Святе, Волянське та Біле через роботу системи водопостачання.
Багато частин Полісся мають міжнародне значення як виняткові пам’ятки природи, які отримали статус біосферних заповідників ЮНЕСКО, об’єктів, які перебувають під захистом Рамсарської конвенції. На шальку терезів покладено також виживання багатьох видів, які перебувають під загрозою зникнення.
Так, Полісся є домом для європейських бізонів, сірих вовків та євразійської рисі, а також мільйонів перелітних птахів. Цей регіон є найважливішим середовищем для розмноження водної очеретянки – найрідкіснішої мігрувальної птахи в Європі. Цей незайманий ландшафт не тільки має величезну природну цінність, але також забезпечує незмірну користь для місцевих громад і національних економік.
Не варто забувати і про ще одну небезпеку, котру несуть в собі поглиблювальні роботи на Прип’яті. Ділянка нового судноплавного маршруту пройде через територію, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи 1986 року. Гирло річки Припʼять зазнало значного забруднення, частина радіоактивних речовин осіла як на дні річки, так і на дні Київського водосховища.
Проведення робіт на дні річки можна ототожнювати із грою в російську рулетку, адже це може спровокувати погіршення якості води та радіоактивну загрозу для мільйонів українців. Більше того, будь-яка транспортна хімічна аварія може призвести до руйнування системи водопостачання міста Києва та усіх міст, розташованих нижче по річці Дніпро. А це вже загроза національній безпеці.
Екологічний фронт приєднується до вимог небайдужих громадян і закликає кожного підписати петицію за збереження екосистеми Полісся. Україна не може втратити унікальну біологічну зону. Нам необхідно відстояти її, чого б це нам не коштувало!
Підписати петицію можна за посиланням: