
Найактуальніші події у світі від експерта Національного Корпусу з питань міжнародних відносин Романа Пономаренка.
НАТО пропонує розмістити війська у Болгарії, але болгари проти
У зв’язку з розмовами про необхідність посилення «східного флангу НАТО», про яке багато говорять останнім часом в контексті протидії російській агресії, голова об’єднаних Збройних сил НАТО в Європі, американський генерал Тод Уолтерс 18 грудня запропонував збільшити кількість військового контингенту НАТО в Болгарії. Нагадаємо, що Болгарія входить у т. зв. «Бухарестську дев’ятку», яка вважається тим самим «східним флангом» (входять Болгарія, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія та Словаччина).
Всупереч цьому, 22 грудня міністр оборони Болгарії заявив, що його країна не потребує додаткових вояків НАТО на своїй території. Росія схвально відгукнулась на цю реакцію болгар.
Туреччина та Катар будуть спільно контролювати аеропорти Афганістану
Турецько-катарський альянс обслуговуватиме і фактично контролюватиме чотири найбільші аеропорти Афганістану. Зауважимо, що раніше домовленість стосувалася лише кабульського аеропорту. Тому все міжнародне повітряне сполучення з Афганістаном тепер проходитиме під контролем турків та катарців. Тобто, будь-які заходи щодо постачання в Афганістан чого завгодно потрібно буде узгоджувати та й отримувати згоду не лише у талібів, а й у турків.
Це відразу підвищує статус і значення Туреччини як в країні, так і в регіоні загалом. Варто додати, що вже незабаром може постати питання про обслуговування та постачання великого авіапарку цивільної та військової авіаційної техніки, яка дісталася талібам від попереднього режиму. Найшвидше, для цього також залучать Туреччину.
Росія та Китай утворять незалежну фінансову структуру для спільної торгівлі
Президенти Росії та Китаю домовилися створити фінансову структуру для взаєморозрахунків у торгівлі. Вона буде незалежною від впливу інших країн. При цьому обсяги двосторонньої торгівлі між РФ та КНР за підсумками цього року будуть рекордними. Надалі обидві країни продовжують нарощувати оберти, щоб вийти на обсяг взаємної торгівлі $200 млрд. Проте особливістю буде те, що Путін та Сі Цзіньпін виступили за нарощування частки національних валют у взаємних розрахунках, замість зосередження на доларі США, як є зараз.
Британія не буде воювати за Україну та забере своїх військових у випадку російського вторгнення
Раніше ми писали про намір Британії скерувати військовий контингент в Україну на тлі посилення російської загрози. Проте цього досі так і не сталося, і зараз кількість британських військових в Україні оцінюється кількістю, близько 100 військових інструкторів, більшість з яких дислокується на полігоні в Яворові (Львівська область).
19 грудня міністр оборони Британії Бен Волес заявив в інтерв’ю, що Велика Британія не буде воювати за Україну: «Факт у тому, що Україна не є членом НАТО, і тому вкрай малоймовірно, що хтось відправить війська в Україну, щоб кинути виклик Росії».
І вже 26 грудня стали відомі плани британського командування у разі «надзвичайної ситуації», тобто військового вторгнення РФ в Україну, швидкого виведення британських військових з нашої країни. Вже зараз британське командування проводить аналіз ситуації, «щоб гарантувати «безпечне виведення» британських інструкторів з України в разі можливого введення російських військ».
Путін наполягає на прийнятті Заходом гарантій безпеки
26 грудня президент Росії Путін заявив, що Кремль не забариться з відповідями, якщо США та НАТО не виконають його вимог щодо так званих «гарантій безпеки». На питання, якими можуть бути подальші дії Росії, якщо країни НАТО «не почують нас і цього разу», Путін відповів: «Вони (відповіді) можуть бути різними. Це залежить від тих пропозицій, які зроблять мені наші військові експерти».
Також він заявив, що «Москва прагне досягти результату дипломатичними перемовинами, які виписані Кремлем у своїх вимогах».
Цього ж дня речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що розширення НАТО на країни колишнього СРСР, зокрема на Україну – це «питання життя і смерті» для Росії. І додав: «Протягом двох останніх десятиліть, навіть більше, напевно, нас методично обманювали, причому в результаті цього обману ми прийшли до ситуації, коли наша безпека перебуває під загрозою. Перебуває під загрозою продовження цього самого обману. Перебуває під загрозою подальшої експансії й політичної, і військової інфраструктури НАТО в бік наших кордонів».
США погрожує Росії санкціями в разі вторгнення в Україну
26 грудня віцепрезидент США Камала Гарріс пригрозила РФ «безпрецедентними санкціями» в разі вторгнення російських військ в Україну. Пряма мова: «Ми дуже чітко розуміємо, що Росія не повинна вторгатися до суверенітету України, що ми повинні стати – і ми стаємо – за її територіальну цілісність. Ми працюємо з нашими союзниками щодо цього, і ми дуже чітко заявили, що готові запровадити санкції, небачені раніше».
Правда, нічого конкретного, що саме це будуть за санкції та проти кого вони будуть спрямовані, Гарріс не відповіла.
Єврокомісія вже підготувала новий пакет антиросійських санкцій
26 грудня президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила в інтерв’ю, що «масштабні санкції, в разі подальшої агресії Росії щодо України, вже підготовлені». За її словами, вони узгоджені зі США. «Будь-яка подальша агресія проти України підлягатиме санкціям із величезними наслідками. Вони вже готові. Європейські країни єдині й діють узгоджено зі США і НАТО. Ми хочемо добрих відносин із Росією, але це залежить від її дій. Вона має припинити свої провокації», – заявила фон дер Ляєн.
США то планує, то не планує в січні перемовини з Росією
23 грудня прессекретар Білого дому Джен Псакі повідомила, що США не підтверджують домовленості з Росією про проведення перемовин про безпеку в січні в Женеві. Ця стало відповіддю на заяву Путіна на пресконференції 22 грудня, нібито в США готові на початку року зустрітись із російським керівництвом та розпочати перемовини.
Проте 28 грудня заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков офіційно повідомив, що 10 січня в Женеві відбудуться ці переговори. При цьому він впевнений в тому, що однієї зустрічі для розв’язання всіх питань буде замало. Крім цього, в січні пройдуть консультації між РФ та НАТО у Брюсселі.
У 2022 році США виділять Збройним силам України 300 млн доларів
Президент США Джо Байден 27 грудня підписав оборонний бюджет на 2022 фінансовий рік. Його загальна сума – 770 мільярдів доларів. З цих грошей 300 мільйонів доларів виділені на «Ініціативу сприяння безпеці України з підтримки Збройних сил». Це більше, ніж отримають країни Балтії, що є союзниками США по НАТО – 150 мільйонів.