
Сьогодні до 206-ї річниці з дня народження Кобзаря доля зробила для Росії невеликий подарунок – а саме, падіння цін на нафту, а за ним – і обвал курсу рубля. Це одне з найбільших зниження цін в сучасній історії. Перше місце зберігають 1980-ті, коли після різкого обвалу цін на нафту розпочалась криза в СРСР, що стало одним з чинників краху комуністичної імперії. Чим загрожує для Росії різке падіння цін ? Чи не призведе це до девальвації ? Як світові ціни на нафту впливають на міжнародну політику і чи варто Україні готуватися до небезпек ? На ці та інші питання ми спробуємо дати відповідь.
Загалом обвал цін на нафту є потужним ударом по економіці Росії, адже економіка наших ворогів залежить саме від цін на енергоносії у світі. Це означає загострення економічних проблем для Москви, що може призвести від девальвації валюти, аж до величезної дірки в бюджеті. Ситуація навколо зниження цін яскраво демонструє наскільки насправді є вразливою економіка Росії.
Водночас із падінням цін на паливні ресурси буде падати і рейтинг Путіна. Єдиним способом збереження та відновлення іміджу “наддержави” для Кремля залишається “маленька переможна війна”. І якщо в Сирії після нещодавніх перемовин з Ердоганом цей варіант неможливий, то для російського керівництва залишається один вихід – ескалація на Донбасі. Україні варто готуватися до захисту своїх східних та південних областей, однак при політиці умиротворення агресора, яку веде Зеленський, це може бути проблематично. Якщо ж криза на нафтовому ринку продовжиться, то РФ не зможе довго фінансувати свої військові кампанії, а це означає, що час таки грає на нашому боці.
Також не можна не згадати і про причини такого різкого обвалу цін. Власне, фактично росіяни самі себе загнали в халепу, відмовившись від угод з державами ОПЕК. Ініціатором коливання цін на енергоносії стала Саудівська Аравія – найбільший у світі експортер нафти. Саудити агресивно відреагували на провал угоди з ОПЕК+, де їм не вдалось домовитися з Москвою щодо скорочення видобутку нафти. На нафтовому ринку це еквівалентно оголошенню війни. На переговорах в Австрії, Росія категорична заявила, що не буде зменшувати обсяги видобутку чорного золота, адже за таким сценарієм відбудеться заміщення її ресурсу сланцевою нафтою із США.
Сьогодні стає очевидним, що ціни на чорне золото падатимуть доти, доки Москва та Ер-Ріяд не припинять змагання на витривалість. Через бездарність й відсутність стратегічного мислення в керівництва Росії вони самі ввели себе у критичне становище. Для України це означає можливість скористатися ситуацією і спільно із США та іншими країнами суттєво посилити економічний та політичний тиск на Кремль.
You must be logged in to post a comment.