
На початку російсько-української війни в Україні з’явилася незахищена категорія громадян — внутрішньо переміщені особи або переселенці. За понад шість років бойових дій в нашій державі кількість переселенців зросла до 1,5 млн громадян. Проте важливо розуміти, що далеко не всі люди з таким статусом справді були змушені покинути дім через війну. Украй поширеним явищем є шахраювання із корисливою метою. Адже статус внутрішньо переміщеної особи дає його власникам чималу вигоду.
Сьогодні дізнався, що заступниця міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій заявила: близько половини переселенців продовжують жити на окупованих територіях. Люди, які так чинять, або справді не можуть покинути свій дім, хоча так вже зробили близько 800 тис. українців з Донбасу. Або ж намагаються вигідно скористатися усіма пільгами, але спокійно жити в російській окупації.
Псевдопереселенці — це ганебне явище для України. Ми воюємо з окупантом у той час, коли значна частина “громадян” мириться з їхньою владою, але за виплатами тягне руки до українського бюджету. Біженці справді мають чимало пільг і таке забезпечення необхідне для людей, які справді втекли з окупації. Проте механізм надання відповідного статусу має бути суворо контрольованим. Також для цього необхідно проводити подальші перевірки щодо місця проживання біженця. Неприпустимо, коли в період кризи багатомільйонні виплати з державного бюджету опиняються в руках шахраїв.