
Нещодавно міжнародний аналітичний центр EMBER опублікував нове дослідження, у якому було визначено країни, відповідальні за найбільший внесок у забруднення повітря вугільною енергетикою. Згідно з їх розрахунками, Україна продукує 72% усіх викидів зольного пилу в Європі, 27% двоокису сірки та 16% оксидів азоту.
Серед топ-10 електростанцій з найбільшими викидами зольного пилу (PM10), Україні належать 8 електростанцій. Сюди входять Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов’янська, Ладижинська ТЕС. Всі вони були введені в експлуатацію у 60-70-х роках минулого століття. В топ-30 по цих викидах входить 18 українських ТЕС. Водночас зазначається, що мікрочастки пилу PM10 у забрудненому повітрі є причиною близько 80% передчасних смертей, пов’язаних з викидами вугільних електростанцій у Європі.
Важливим моментом дослідження є також те, що попри приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство у 2011 році, жодна із наших ТЕС не була приведена у відповідність до вимог Директив ЄС щодо викидів. Звісно, проблема ця стосується не лише України. Велику кількість порушень також зафіксовано в Туреччині, Сербії, Боснії і Герцеговині. Не оминули увагою також Польщу та Німеччину: вони є одними із лідерів у забрудненні повітря токсичними сполуками оксиду азоту.
Україна зобов’язана взяти курс на модернізацію старих вугільних електростанцій та на перехід до альтернативних джерел енергії.
Згідно із оцінками експертів, Україна до 2030 року може повністю відмовитися від вугільної енергетики, замінивши ТЕС на вітряні та сонячні електростанції. Потенціалу у нашої країни вистачає. Необхідними є лише додаткові інвестиції та бажання змін.