placeholder+image

Ворожа пропаганда та незалежні ЗМІ: як відрізніти одне від іншого

Проблема свободи слова, що актуалізувалась через колотнечу з телеканалами «112-Україна» та «News One», потребує свого вирішення раз і назавжди. Вочевидь, розподіл на патріотичні та промосковські ЗМІ визначається відповідністю їх інформаційної політики базовим засадам нашої державності. А саме, реальним потребам українського народу та перспективам розвитку нашої країни.


Загальновідомим є природнє прагнення українців до підвищення стандартів життя. Усі ми потребуємо пристойної зарплатні та комфортного побуту, якісної освіти та ефективного лікування, гарантованої безпеки та спокійної старості тощо. Єдина можливість дістатися означених стандартів полягає в інтенсивному розвитку національної економіки, розбудові демократичних інституцій та дотриманні міжнародних зобов’язань у царини прав людини. Чи існують країни, чиї здобутки відповідають означеним вимогам?


Будь яка неупереджена людина розуміє, що Московська імперія не має до них жодного стосунку. Існування цього геополітичного утворення завжди забезпечувалось трьома складовими: авторитарним правлінням, агресивною зовнішньою політикою та сировинною економікою, що розвивається за рахунок анексованих територій. Позаяк головним об’єктом імперських зазіхань Москви завжди була Україна, Російська Федерація і по сьогодні для нас не дороговказ, не партнер, а головний ворог українського народу.


Наочний приклад демократії, ефективної економіки та заможного життя демонструють країни, що обрали цивілізований шлях розвитку. Історичний досвід цих країн доводить, що єдиним засобом забезпечити потреби українського народу є інтеграція України в цивілізований світ. Українці усвідомлюють, що рух у цьому напрямку потребує неабияких зусиль з боку усієї нашої спільноти. На жаль, значна частка цих зусиль витрачається на подолання штучних перешкод, що їх створюють внутрішні та зовнішні вороги України.


Щодо зовнішніх ворогів, тут все зрозуміло. Це керівництво РФ, московські «іхтамнєти» зомбі з ОРДЛО, а також закордонні агенти впливу Кремля на кшталт маргінальних політиків та запроданців-журналістів. Виявити внутрішніх ворогів набагато складніше. До їхнього переліку входять не тільки особи, чиї статки гарантуються зв’язками з представниками країни-агресора, але й наші власні вади, набуті ще в «лихі дев’яності». Я маю на увазі такі риси сучасної України як монополізація економіки та корумпованість влади, політичний популізм та правовий нігілізм, пихатість можновладців та здирництво чиновництва, схильність до нехлюйства, зневіра у майбутнє тощо.


Наведені міркування дозволяють визначити критерій, що розділяє медіа діяльність на патріотичну та ворожу. Інформація ЗМІ, спрямована на викриття ворогів України будь-якого штибу, має оцінюватись позитивно. Натомість спроби виправдати агресора, заклики до капітуляції, намагання замаскувати корупцію, здирництво, нехлюйство, а також побрехеньки шахраїв від політики треба розцінювати як антинародні.
Тут я передбачаю деяку розгубленість представників ЗМІ, певною мірою, не зовсім щиру. Мовляв, а в який спосіб нам, журналістам, відрізнити депутата-патріота від депутата-корупціонера, кремлівського посіпаку від доброчесного бізнесмена, побрехеньки від геніальних прозрінь, а партію миру від партії капітуляції? Якщо не лукавити, а розглянути питання по суті, відповідь буде очевидною.


Кожен фаховий журналіст не може не орієнтуватись в уподобаннях та інтересах нашого «політичного бомонду». Фаховий журналіст мусить знати, чим дихає кожний його гість, причому заздалегідь, ще до того, як шеф-редактор затвердить перелік запрошених на прямий ефір. Отже, для справжнього майстра журналістики мотивація гостя ЗМІ непередбачуваною бути не може.

Не може бути проблем навіть у випадку, коли гість випадковий та реально втаємничений, а відкараскатись від нього ніяк неможливо. Тут шеф-редактор має діяти відповідно з постулатом Авіценни «Немає ані ліків, ані отрути, є лише доза». Тобто, в жодному разі не утискаючи потенційного ворога, треба передувати його виступ відвертим інтерв’ю з ним самим щодо його минулого. (Як альтернатива може бути застосоване висвітлення його біографії незалежними джерелами). Позаяк переважна більшість публічних осіб в Україні має що приховувати, ліки обов’язково знешкодять отруту, а виступ гостя набуде збалансованості. Таким чином, будь-чия присутність на телеекрані відповідатиме кращим традиціям СВОБОДИ СЛОВА, а ображені співробітники телеканалів « 112-Україна» та «News One» отримають беззаперечний доказ своєї незалежності.


Інша справа, якщо журналісти з шеф-редактором не зможуть умовити власника телеканалу скасувати заборону на використання «ліків відвертості». З такої ситуації випливатиме висновок щодо антиукраїнської мотивації власника, а також підозра у недостатній відданості журналістів принципам своєї професії. Вочевидь, подальшу долю цих осіб мають визначати не ми, телеглядачі, а органи СБУ та відповідне об’єднання працівників ЗМІ. Чи влаштують колеги-журналісти показову акцію на кшталт суду честі, то вже їхня, суто професійна справа. А що стосується належної реакції органів безпеки, це вже наша, загальнонаціональна проблема.

Автор: О.Коросташ
Ілюстрація - Андрій Єрмоленко, Український Тиждень

placeholder+image

16 січня – день пам'яті українських захисників Донецького аеропорту – «Кіборгів»

"Кіборги" у 2015 році у запеклих боях 242 дні тримали оборону ДАП. Таке прізвисько військові отримали за неймовірну...

placeholder+image

Сергій Коротких сьогодні о 21:00 стане гостем програми Vласть vs Vлащенко

Про державні таємниці та гучні розслідування, про життєвий шлях, добровольчий рух та Путіна. Найгостріші питання від...

placeholder+image

Одеса перетворилась у південну кримінальну республіку, непідконтрольну Києву

Національний Корпус Одеси разом з одеситами та іншими громадськими організаціями провели мітинг під мерією міста. Ми...

16 січня – день пам'яті українських захисників Донецького аеропорту – «Кіборгів»

Сергій Коротких сьогодні о 21:00 стане гостем програми Vласть vs Vлащенко

Одеса перетворилась у південну кримінальну республіку, непідконтрольну Києву

Національний Корпус влаштував свято для дітей в Богодухові

Святослав Сірий: Національний Корпус створює умови для розвитку молоді

Перемога в Миколаєві: спорткомплекс «Зоря» буде збережено!

Олег Петренко: На Україну чекає брудна виборча кампанія з великою кількістю порушень

Перемога Нацкорпусу: замість незаконної парковки на Троєщині таки буде дитсадок

З Маланкою! Нацкорпус організував перший різдвяний вертеп у Кривому Розі

Забудова з порушенням усіх норм в історичному ареалі Дніпра заблокована Національним Корпусом. Вимагаємо законного проекту будівництва

Керівник НК Маріуполь розповів про курси самооборони для жінок в ефірі телеканалу МТВ

Цей день в історії України: 11 січня 1913 року народився Василь Кук — останній головнокомандувач УПА

Порожні обіцянки: як олігархічні партії обдурюють українців

Вперше в Україні: суд засудив сепаратиста з Кривого Рогу, який здійснив наругу над державним символом

Ілюзія декомунізації: як слабка влада імітує боротьбу з ворогами

Удар по труханівскій мафії в Одесі: Нацкорпус слідкує за розвитком подій

Голова осередку НК в Енергодарі ввійшов до списку найвпливовіших чоловіків міста

Ukrainian Kickboxing Series OPEN CUP - 2018: Наші – найкращі!