placeholder+image

Угорська пастка: капітуляційний курс дипломатії Порошенка-Клімкіна

Єдиним позитивним моментом, який можна виділити в заяві міністра закордонних справ Павла Клімкіна стосовно попередніх результатів його зустрічі зі своїм колегою - міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто (22 червня, м. Берегово), є те, що “...Будапешт облишив намір блокувати участь України в саміті НАТО 11-12 липня в Брюсселі», а “...угорські партнери нарешті усвідомили, що закон про освіту в Україні змінюватися не буде. Натомість тепер сторони спрямували зусилля на пошук компромісів щодо того, як він буде виконуватися”.

Втім, як свідчать останні тенденції в діяльності української дипломатії, сподіватися на це не варто. Міністерство закордонних справ України і надалі дотримується політики пристосування чи поступок, а не займає принципової державницької позиції у вирішенні доленосних для нашої держави питань. Зокрема, в ситуації, коли Угорщина вирішила заблокувати участь нашої держави в саміті НАТО в Брюсселі до тих пір, поки в українське освітнє законодавство не будуть внесені вигідні виключно для Будапешта зміни, МЗС України не вжило адекватних заходів. Чому не були проведені переговори як з керівництвом Альянсу, так і з країнами-членами щодо переконання їх в тому, що Угорщина своїми діями підриває єдність організації, а також сприяє перетворенню її в засіб досягнення власних інтересів у відносинах з іншими державами? Чому стосовно нашої держави на міжнародній арені все ще діє принцип безправності?

Як приклад, все, що робить Україна для захисту своїх національних інтересів (мови, релігії тощо), вважається порушенням міжнародних норм та загрозою для інших держав, а сприяння ними створенню сепаратистських анклавів, як це зокрема провадить Угорщина, на території інших країн, вважається т.зв. відновленням історичної справедливості і об'єднанням нації. Це все можна оцінити як безхребетність і беззубість, що притаманні українській дипломатії.

За таких обставин, а також враховуючи амбіції Петра Порошенка на наступний термін президентства, заявлений Клімкіним т.зв. пошук компромісів з угорською стороною довкола українського закону про освіту має всі шанси повторити долю “славнозвісних” домовленостей між Юлією Тимошенко та Владіміром Путіним (31 грудня 2008 року). Нагадаємо, наслідком досягнутого під час цих перемовин т.зв “компромісу” стало підписання 19 січня 2009 року між керівниками “Нафтогазу” і “Газпрому” кабальної для нашої держави газової угоди. Про схожість ситуацій свідчить і те, що українцям як і в 2009 році чітко не повідомляється про що домовились учасники переговорів. Єдине що різнить ситуації, це те, що Клімкін не називає переговори перемогою України, як це зробив у свій час керівник НАК “Нафтогаз України” Олег Дубина, а стверджує, що це “...не українська, не угорська – це спільна українсько-угорська перемога і важливий крок назустріч один одному”.

Ні для кого не секрет, що мовне питання завжди приносило позитивні результати тим кандидатам, які правильно його використовували. Зокрема, сприяння урядом Януковича у 2006 році вирішенню мовної проблематики в Україні, забезпечило йому цілковиту підтримку угорської громади на виборах президента у 2010 році. Відповідне питання також сприяло перемозі Віктора Орбана на останніх президентських виборах в Угорщині.

Ось і зараз, коли в Україні неофіційно розпочались президентські перегони, боротьба за електорат має дуже важливе значення для кожного кандидата, який претендує на пост глави держави. Саме зроблений Петром Порошенком крок на зустріч Будапешту щодо надання угорській мові в Україні статусу офіційної, забезпечить йому електоральну підтримку зі сторони угорської меншини на виборах 2019 року, а також поверне нашу державу у вирій конфліктів і протиріч подібно до тих, що відбувались у 2014 році.
Відповідний досвід вирішення мовного питання у чинного глави держави вже є. Його він освоїв за часів президентства Віктора Ющенка на посаді Секретаря РНБО України. Зокрема, Порошенко, перебуваючи на цій посаді, виступав за зупинення процесу закриття російських шкіл, відновлення груп у вищих навчальних закладах з російською мовою навчання, створення телевізійного каналу і радіостанцій для російськомовних громадян України. Саме Петро Порошенко став ініціатором проекту указу “Про захист прав громадян на використання російської мови та мов інших національностей в Україні”. Згідно з цим документом передбачалося затвердити перелік населених пунктів на території яких у роботі місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування поряд з державною застосовується російська або мови інших національностей України. Крім того, Кабінету Міністрів України й іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади доручалося внести до професійно-кваліфікаційних характеристик державних службовців положення про обов’язкове володіння, крім державної, російською мовою або мовами інших національностей.

Можна сказати, що в той час була інша ситуація. Може ситуація була й інша, але люди залишилися ті самі. Жадоба до влади не виправляє, а лише перетворює людину на такого собі хамелеона, який намагатиметься пристосуватися до будь-яких умов, обіцятиме все що завгодно задля збереження влади.
Зараз кожен українець повинен задуматися на тим, що робити далі. Насамперед, в плані зміцнення позицій України та формування її позитивного іміджу на міжнародній арені. Можливо, прийшов час і для тотальної реформи Міністерства закордонних справ України, як органу, від якого залежить реалізація зовнішньої політики нашої держави та сприйняття України за кордоном.
І якщо така країна як Угорщина не боїться відстоювати свою позицію перед ЄС та НАТО, тоді чому Україна повинна боятися захищати свої інтереси на міжнародній арені? Нашій державі якомога швидше потрібно змінити свою зовнішню політику пристосування на політику впевненої у своїй перемозі країни.

placeholder+image

Андрій Білецький: Ми станемо національним щитом у парламенті

Про війну, полк «Азов», мрії та майбутні вибори лідер Національного Корпусу Андрій Білецький розповів у великому...

placeholder+image

Пам'яті Героїв: видовищний турнір "Хоробрі Серця 3" відбувся у Дніпрі

Відкритий спортивний турнір з панкратіону ''Хоробрі Серця 3", приурочений до четвертої річниці Широкинської...

placeholder+image

Національний Корпус вшанував Героїв Небесної Сотні

Сьогодні, 20 лютого, у День Героїв Небесної Сотні, представники центрального штабу Національного Корпусу поклали квіти...

Пам'яті Героїв: видовищний турнір "Хоробрі Серця 3" відбувся у Дніпрі

Андрій Білецький: Ми станемо національним щитом у парламенті

Національний Корпус вшанував Героїв Небесної Сотні

18-20 лютого Україна вшановує Героїв Небесної Сотні

Відкриття Ambros HUB у Черкасах: відео

Ексклюзивне інтерв’ю з Андрієм Білецьким у журналі «TV-Парк» вже завтра у продажу!

Андрій Білецький про перші кроки націоналістів у розбудові економіки

Уже за кілька годин молодіжний хаб імені Сергія Амброса відкриє свої двері для черкащан

У Києві Нацкорпус долучився до відзначення Дня заснування Японської держави

Хроніки злиднів, або як Донбас сам себе поставив на коліна

Ambros HUB: Національний Корпус відкрив молодіжний центр в пам'ять про побратима-азовця

Четверта річниця Широкинської операції: відео

На Софійські площі у Києві розпочалось відзначення 4 річниці Широкинської наступальної операції

Широкинська наступальна операція: відзначення 4 річниці в КМП "Патріот" у Києві

Над Білоруссю нависла реальна загроза поглинання Москвою

Підтримаймо наших побратимів до Громадської ради при Мінветеранів!

Андрій Білецький: Для перемоги України маємо прибрати ті фактори, які не дають країні бути успішною

Японський досвід для України: синергія традиції та інновацій на шляху до національного розквіту