placeholder+image

Північний потік: ще один крок російської експансії

Газопровід “Північний потік-2” повільно, але впевнено перетворюється з амбіції у реальність. Попри всі політичні баталії загальноєвропейського рівня, додатковий газогін із Росії отримав перший частковий дозвіл у Німеччині.

Гірниче управління німецького міста Штральзунд дозволило будівництво газопроводу “Північний потік-2”. Мова йде про будівництво на частині континентального шельфу Німеччини. Міністерство енергетики землі Мекленбург-Передня Померанія підтвердило цю інформацію і заявило, що дозвіл було дано 2 листопада. Представник компанії “Nord Stream-2”, що реалізує проект газопроводу, назвав його першим кроком на шляху до отримання загального дозволу Німеччини.

Перша гілка “Північного потоку” була запущена в експлуатацію ще у листопаді 2011 року. А от друга гілка наткнулася на політичний спротив, головні мотиви якого — небажання допустити ще більшого узалежнення Європи від російських енергоносіїв, а також зміцнення тандему Москва-Берлін.

“Північний потік-2” фактично протиставив Німеччину країнам “Нової Європи”. Найбільшим противником другої гілки газопроводу є Польща. Крім неї проти посилення енергетичних позицій Росії виступають Угорщина, Латвія, Румунія, Словаччина, Чехія, Литва та Естонія. Також активним противником будівництва є Данія.

Ще на початку березня минулого року уряди восьми держав регіону Міжмор'я адресували голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру лист, у якому висловили категоричну незгоду із будівництвом газопроводу, котрий має подвоїти прямі поставки газу з Росії в Німеччину. Звернення було підписане очільниками Румунії, Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії, Латвії, Литви та Естонії. У ньому відзначались не лише економічні, але й політичні ризики, які несе будівництво, зокрема було заявлено, що “Північний потік-2” може призвести до дестабілізуючих геополітичних наслідків.

Також минулого року противники “Північного потоку-2” зуміли виразити свою позицію через Європарламент. Євродепутати закликали Комісію ЄС не допустити ще більшої залежності держав-членів від російського газу і не дозволити будівництво російського газопроводу. Як було зазначено у прийнятій резолюції, “Подвоєння потужності газопроводу “Північний потік-2” може мати серйозні наслідки в галузі енергетичної безпеки, диверсифікації джерел постачання, а також загрожує солідарності між державами-членами”.

Певного удару по будівництву “Північного потоку-2” було завдано санкціями, накладеними на Росію Вашингтоном влітку цього року. Ці санкції зокрема накладають обмеження на компанії, задіяні у реалізації “Північного потоку-2”. Співавтор проекту додаткових санкцій сенатор-республіканець Майк Крепо пояснив, що новий закон “накладає санкції на тих, хто інвестує або підтримує будівництво російських енергетичних експортних газопроводів”. Американські санкції проти Росії зустріли критику з боку Ангели Меркель.

Для США недопущення будівництва “Північного потоку-2” є досить принциповим. По-перше, з обранням Трампа США проводять більш активну європейську політику, зокрема через підтримку центральноєвропейських держав. Так, чітку тезу про неприпустимість реалізації проекту “Північного потоку-2” Трамп висловив під час свого візиту до Варшави. По-друге, США зацікавлені у постачанні до Центральної Європи власного скрапленого газу.

Україна в силу своїх можливостей також долучається до протидії “Північному потоку-2”.

Ця протидія об'єднує багатьох геополітичних гравців і поки що має певні шанси на успіх. Але економічний і, певною мірою, політичний альянс Росії та Німеччини дуже сильний. Тож, імовірно, протистояння щодо нової гілки “Північного потоку” буде затяжним.

Дмитро Сулима

placeholder+image

16 січня – день пам'яті українських захисників Донецького аеропорту – «Кіборгів»

"Кіборги" у 2015 році у запеклих боях 242 дні тримали оборону ДАП. Таке прізвисько військові отримали за неймовірну...

placeholder+image

Як СБУ закриває очі на російський бізнес в Україні: беззаперечні факти

9 січня Служба безпеки України оприлюднила дані щодо результатів своєї роботи у 2018 році, зокрема в сфері інформаційної...

placeholder+image

Сергій Коротких сьогодні о 21:00 стане гостем програми Vласть vs Vлащенко

Про державні таємниці та гучні розслідування, про життєвий шлях, добровольчий рух та Путіна. Найгостріші питання від...

16 січня – день пам'яті українських захисників Донецького аеропорту – «Кіборгів»

Сергій Коротких сьогодні о 21:00 стане гостем програми Vласть vs Vлащенко

Як СБУ закриває очі на російський бізнес в Україні: беззаперечні факти

Одеса перетворилась у південну кримінальну республіку, непідконтрольну Києву

Національний Корпус влаштував свято для дітей в Богодухові

Святослав Сірий: Національний Корпус створює умови для розвитку молоді

Перемога в Миколаєві: спорткомплекс «Зоря» буде збережено!

Олег Петренко: На Україну чекає брудна виборча кампанія з великою кількістю порушень

Перемога Нацкорпусу: замість незаконної парковки на Троєщині таки буде дитсадок

З Маланкою! Нацкорпус організував перший різдвяний вертеп у Кривому Розі

Забудова з порушенням усіх норм в історичному ареалі Дніпра заблокована Національним Корпусом. Вимагаємо законного проекту будівництва

Керівник НК Маріуполь розповів про курси самооборони для жінок в ефірі телеканалу МТВ

Цей день в історії України: 11 січня 1913 року народився Василь Кук — останній головнокомандувач УПА

Порожні обіцянки: як олігархічні партії обдурюють українців

Вперше в Україні: суд засудив сепаратиста з Кривого Рогу, який здійснив наругу над державним символом

Ілюзія декомунізації: як слабка влада імітує боротьбу з ворогами

Удар по труханівскій мафії в Одесі: Нацкорпус слідкує за розвитком подій

Голова осередку НК в Енергодарі ввійшов до списку найвпливовіших чоловіків міста