
Минулого тижня в рамках Мюнхенської безпекової конференції було оприлюднено план «Дванадцять кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні». Авторами документу стали три міжнародні організації у співпраці з Російською радою з міжнародних справ.
В «плані» немає жодних згадок про напад Росії на Україну і стверджується, що «конфлікт в та навколо України» став наслідком «катастрофічних прорахунків». Як вихід пропонуються кроки для «завершення конфлікту на Донбасі та створення перспектив для конструктивного діалогу». У документі також немає згадок про необхідність відновлення українського суверенітету над Кримом.
При цьому він містить пункти про поступове зняття санкцій з Росії, зближення між РФ і Євросоюзом. Також пропонується запустити в Україні «новий загальнонаціональний діалог про ідентичність», який має врахувати думку сусідів України, включаючи Росію. Предметами діалогу повинні стати питання історії, національної пам’яті, мови, ідентичності та меншин.
Подібні «плани» спотворюють реальність та вводять в оману міжнародне товариство, оскільки відтворюють кремлівський підхід до оцінки подій в Україні.
Попри невизнання Росією збройної агресії проти України та наполегливі намагання поширити міф про громадянську війну, неспростовним фактом залишається те, що починаючи з 20 лютого 2014 року, Росія веде агресивну війну проти України, окупувала Крим й частину Донецької та Луганської областей.
Сценарій розв’язання проблем у відносинах Росії з Україною простий. Росія має припинити збройну агресію, відновити порушений правопорядок, вивести всі свої збройні формування з окупованих територій та сприяти встановленню українського контролю вздовж всієї лінії державного кордону.
Для того, щоб змусити агресора швидше відновити правопорядок, світова спільнота має посилювати санкції, а не прагнути відновити співпрацю з державою, яка зухвало і грубо порушує міжнародне право.