
У цей день, 21 липня, у 1906 році на світ народилася діячка ОУН, талановита українська поетка та публіцистка Олена Теліга. Так саме творчість привела її до українського націоналізму та боротьби, які, своєю чергою, закарбували Телігу в історії України як незламну жінку, вірну ідеї до останнього подиху.
Олена Теліга походила з інтелігентної української сім’ї Шовгенівих. До 12 років з рідними жила у Петербурзі. А в 1918 році перебралась до Києва, де її батько став міністром в уряді УНР, його сім’я приєднується до активного українства. Через це по закінченню Української революції Шовгеніви змушені емігрувати до Чехословаччини.
Саме в еміграції кристалізувалось українське “я” Олени Теліги, почало формуватись її націоналістичне середовище та розпочалась активна діяльність.
Особливе враження на юну поетку справляє теоретик українського націоналізму Микола Сціборський, чий інтелект, ідеї і сила переконань, захоплювали молодих українських емігрантів.
Невдовзі про Телігу починають говорити як про поетку, хоча перші вірші вона написала ще в юності. Поетичні твори Олени Теліги починають публікувати у “Літературно-науковому віснику”, “Віснику” та ще в низці газет і журналів. Окрім того, поектка дебютувала в публіцистиці. Сьогодні поетичний спадок Олени Теліги становить всього 41 вірш, та їхній зміст неоціненний.
А згодом Олена, яка перебувала в оточенні знакових націоналістів — Дмитра Донцова, Олега Ольжича, Євгена Маланюка та ін., виявила готовність стати до лав ОУН і брати безпосередню участь у боротьбі. Поетеса взяла на себе відповідальну і нелегку роботу — підготовку ідеологічних матеріалів, які відправляли в Україну. А в жовтні 1941 року прибула до Києва, де взялась за налагодження українського політичного та культурного життя.
Через активну українську позицію та діяльність перебування Олени Теліги в Києві ставало все більш небезпечним, проте діячка принципово не покидала місто та не здавалася. У лютому 1942 року націоналістку разом з її чоловіком арештували нацисти, 21 лютого — розстріляли у Бабиному Яру. Життя Олени Теліги було коротким, але яскравим, сповненим великих справ і випробувань, тому й ніколи не буде забутим.