placeholder+image

«Агенти» медичної реформи: хто вони?

Готова Україна чи ні, але Верховна Рада проголосувала за медичну реформу. До цього, 8 червня 2017 року парламент прийняв у першому читанні проект закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів».

Україна витрачає на медицину близько 4% ВВП - це значно більше, ніж будь-яка країна з аналогічним рівнем доходів. Третина цих коштів фактично втрачається – через неефективне використання та корупцію. Лікуватися ж українці змушені за власний кошт. Згідно з результатами дослідження GfK Ukraine, 18 мільйонів українців ходять до лікарні щорічно, а 93% з них – платять у цих лікарнях з власної кишені. При цьому тривалість життя українців, яка є визначальним показником рівня охорони здоров’я, одна з найнижчих в Європі: Україна посідає 104 місце серед 183 країн.

Згідно з планами медичної реформи, держава виділятиме кошти на кожного пацієнта. Досі сума, що виділялася на конкретний заклад, залежала не від кількості хворих та їх потреб, а від фізичних розмірів лікарні (яку треба опалювати, ремонтувати тощо), числа працівників та від кількості ліжко-місць. Новаторство має на меті змусити лікарів підвищувати кваліфікацію та конкурувати, оскільки якщо у лікаря буде менше пацієнтів, відповідно його зарплата буде меншою.

Реформа «первинної ланки» (сімейні лікарі) запрацює в Україні з 1 січня 2018 року, залежно від готовності областей. Планується, що українці будуть обирати лікаря на власний розсуд, незалежно від свого місця проживання та від того, де лікар працює – в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику. Залежатиме лише від того, наскільки пацієнт задоволений його послугами (якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю тощо) та зручністю. Від моменту вибору лікаря розпочинається «приписна кампанія» та фінансування обраного медика.
На інших рівнях, вторинному (спеціалізованому) та третинному (високоспеціалізованому), реформа буде запроваджена до 2020 року.

Пацієнт і лікар підписуватимуть «декларацію про обслуговування», що стане підставою для отримання лікарем коштів за обслуговування пацієнта. Якщо «сімейний лікар» не сподобався, можна обрати нового, що автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою за допомогою електронної системи. Якщо немає підписаного договору, в медичній допомозі не мають права відмовити.

Щодо сільських місцевостей, медична реформа потурбувалася й про них. Громади можуть залучати перспективних сімейних лікарів, створюючи для них гарні умови життя і праці. Як засвідчило опитування МОЗ, кваліфіковані сімейні лікарі готові працювати в сільських громадах, якщо їх забезпечать житлом з водопостачанням і опаленням, обладнаним місцем роботи та відшкодуванням витрат на пальне для службового транспорту.

Зарплатня медика залежатиме від кількості пацієнтів, яких він обслуговує. Медику дозволено обслуговувати до 2000 пацієнтів (в окремих випадках можна більше). Середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році складе 370 гривень, також лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів. Також тариф залежатиме від віку - за пенсіонерів доплачуватимуть, поки невідомо, скільки саме. То ж, за розрахунками урядовців, заробітна плата медиків повинна зрости в 6 разів, з 1 січня 2018 року лікарі зможуть отримувати до 18 тисяч гривень, 12 тисяч отримуватимуть медсестри. Стартова заробітна плата лікарів має бути 250% (понад 18 тис. грн.) від середньої заробітної плати по Україні. Хірургам та нейрохірургам обіцяють у 4-6 разів більшу за середню зарплатню.

Під час перехідного періоду сімейні лікарі будуть отримувати «базове фінансування», незалежно від того, яку кількість пацієнтів вони встигли приписати. Його рівень буде меншим від доходів тих, хто активно провів приписну кампанію і вчасно перейшов на страхову модель фінансування первинної допомоги.

Перевіряти, чи робота лікаря відповідає вимогам Порядку надання первинної медичної допомоги, будуть територіальні органи Національної служби здоров’я (НСЗ). На її функціонування в проекті бюджету 2018 року заклали 210 млн. грн. Пацієнти зможуть надавати скарги в територіальне управління НСЗ, для чого запровадять спеціальні гарячі лінії. В МОЗ наголошують, що НСЗУ не володітиме коштами, всі кошти акумулюються в держбюджеті на казначейських рахунках, а НСЗУ виконуватиме лише функцію оператора – перераховуватиме бюджетні кошти медичним закладам відповідно до укладених з ними угодами. Контролюватимуть службу в Раді громадського контролю (15 людей, що мають високий авторитет в суспільстві).

Щодо медичних послуг, то Верховна Рада залишила два списки: «червоний» (повністю платні медичні послуги) та «зелений» (повністю безкоштовні). Точний перелік платних послуг поки не опублікований, зараз у нього входить лише естетична медицина. До «зеленого» списку входить: спостереження при вагітності, робота чергової бригади, яка прийматиме пологи, стандартна палата, необхідні ліки і якщо є показання - кесарів розтин.

Для ведення достовірного підрахунку послуг та рецептів з 1 квітня 2018 року МОЗ впроваджує електронну систему охорони здоров’я (E-Health). На першому етапі система збиратиме статистичні дані про лікування пацієнтів, які будуть фіксувати надані їм послуги, які будуть оплачуватися з бюджету. В системі E-Health будуть дані про лікарів та їх діяльність, на основі яких мають з’явитися рейтинги лікарів та медичних практик, на які зможуть орієнтуватись пацієнти у своєму виборі. Внесення інформації про пацієнта в електронну систему буде обов’язком медичної практики, в якій працює обраний пацієнтом сімейний лікар (центру ПМД, амбулаторії тощо). Така система є необхідною, вона має позбавити лікарні ведення лікарняних книжок вручну, якими тепер частіше всього не користуються.

У 2018 році фактично будуть паралельно діяти дві моделі: стара й нова. В проекті бюджету 2018 року передбачені кошти на медичну реформу. У Держбюджеті на цей рік уряд заклав рекордну суму на фінансування сфери охорони здоров'я –112,5 млрд. грн. Обсяг коштів на програму медичних гарантій передбачений в розмірі не менше 5% ВВП.

Очевидно, медична реформа є гостро актуальною. Але знову порушуються вимоги її проведення: без необхідної підготовки місць та кадрів. Залишається відкритим питання: хто і з яким інструментарієм буде реалізовувати заплановане? Де ті центри «підвищення кваліфікації» медиків? Яка якість медичних послуг може бути запропонована українцям, якщо на-все-про-все дається лише 2 роки? З кого будуть обирати українці, якщо тепер ми бачимо в лікарнях великі черги, «сімейних лікарів», які не мають відповідної кваліфікації та просто «відфутболюють» пацієнтів до тих, хто «спеціалізується»?
До того ж, де має відбуватися медична реформа, якщо зараз ми бачимо скорочення чисельності лікарень? А в майбутньому цей процес буде продовжуватися, з метою економії фонду оплат медичних послуг.

Отже, влада в Україні знову похапцем будує «фасад» реформи, очевидно для звіту перед кредиторами МВФ, не маючи ні фундаменту, ні власне самих будівельників.

Ірина Боднар-Коваленко

placeholder+image

Ще один доказ того, що в Україні треба легалізувати зброю

Якщо б у охоронця керченського коледжу була зброя, то, можливо, ця ситуація була б трагічною, але не настільки. Про це...

placeholder+image

Андрій Білецький: Підвищення ціни на газ для населення зробить бідну країну ще біднішою

Про це в ефірі 112 каналу сказав лідер НК Андрій Білецький, коментуючи заяву очільника уряду Гройсмана про підвищення...

placeholder+image

Проект «Одна кров» допоміг маленькій пацієнтці «Охматдиту»

До проекту Національного Корпусу «Одна кров» звернулися батьки маленької дівчинки, яка терміново потребувала...

Ще один доказ того, що в Україні треба легалізувати зброю

Андрій Білецький: Підвищення ціни на газ для населення зробить бідну країну ще біднішою

Проект «Одна кров» допоміг маленькій пацієнтці «Охматдиту»

У Києві відкрили меморіальну дошку загиблому азовцю

Анонс: Лідер Національного Корпусу Андрій Білецький в ефірі 112 каналу

«Ні» репресіям українців, які не мовчать: Нацкорпус пікетував прокуратуру Львівщини

Проект «Наше майбутнє»: допомога дитбудинку на Київщині

Ворожа пропаганда та незалежні ЗМІ: як відрізніти одне від іншого

Андрій Білецький: Добровольчий рух – прояв українського духу

Нацкорпус підтримує громаду Голосієва у боротьбі проти забудови Совських ставків

«Зродились ми великої години»: Як відбувалось встановлення національного рекорду

В рамках проекту Нацкорпусу шотландський тренер провів тренування для дітей дитбудинку на Київщині

Школа лідерів імені Аксьона і Хоми: 8-й випуск

Речник Національного Корпусу Олександр Алфьоров в ефірі телеканалу «ZIK»

Офіційно

Марш Нації: як це було

Сьогодні на Європейські площі в Києві заспіває вся Україна!

Кількатисячна колона націоналістів вирушила й прямує до самого центру Києва!